ВИБОРИ-2012

Встановлення результатів нинішніх перегонів законодавчо передбачене до 12 листопада включно
 

Ті, хто марширує в одній колоні, не обов’язково прямують до однієї мети, жартують наші сусіди-поляки. Вже очевидно, що лави  учасників  цьогорічних виборів до Верховної Ради також далекі від монолітності в своєму бажанні якісно оновити майбутній парламент.

Станом на 6 листопада каменем спотикання на цьому шляху стала дещиця: п’ять сотих відсотка не порахованих протоколів у загальнодержавному окрузі  (за партійними списками) та 3,8 відсотка неопрацьованих ЦВК протоколів в одномандатних (мажоритарних) округах.

Як вже інформував «Урядовий кур’єр», у понеділок по обіді  головний штаб виборів своїм рішенням зобов’язав 13 окружних  комісій скласти уточнені протоколи про підсумки голосування.  З огляду на  кількаденні баталії, що  мало скидалися на демократичні перегони, це було хоча  й трохи запізніле, та все-таки справедливе рішення.

 Ближче до вечора цього дня штабісти вдалися  до ще суворішого вердикту, встановивши: оскільки на округах  №№94, 132, 194, 197 та 223 вибори проведені без дотримання норм законодавства, то достовірність їхніх результатів встановити не можна. Єдиний вихід добитися істини — провести на згаданих округах повторні вибори.

Заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна завважила після засідання, що,  можливо, до вже озвучених додадуться ще чотири округи, а виборче ноу-хау на окрузі №94 (Київська область  із центром в Обухові), де, нагадаємо, після 100-відсоткового підрахунку одна з кандидатів взялася перераховувати бюлетені на свій копил, назвала розбоєм, до якого ще й причетні місцеві суди.

Після  цього про свою третейську роль згадали ще чинні нардепи, термін повноважень яких що не день спливає,  запропонувавши створити чергову  тимчасову слідчу комісію з розслідування фальсифікацій. Як свідчить практика таких утворень,  їхня робота зводиться  до звичайної  балаканини. 

Водночас і малоприйнятними  здаються заклики окремих політичних сил до ймовірних перевиборів — не на часі це, та й  коштів катма. Як слушно зазначив Прем’єр-міністр Микола Азаров, «країна провела вибори і у встановлений термін парламент працюватиме», додавши, що в країні немає грошей на «абсурдні ідеї».

Свою заяву в зв’язку з міжнародними оцінками підрахунку результатів парламентських виборів в Україні зробив міністр закордонних справ Костянтин Грищенко. Він зауважив, що «сьогоднішня ситуація в кількох виборчих округах показала вузькі місця нового законодавства та практики його застосування, які будуть докладно проаналізовані та стануть основою для подальшого вдосконалення вітчизняної виборчої системи». 

Отже, процес встановлення результатів  перегонів наближається до завершення: відповідно до чинного Закону «Про вибори народних депутатів України» він закінчується 12 листопада. Тобто час для пошуків законно прийнятного виходу з кількох суперечливих ситуацій ще є.

Підбиваючи підсумки, варто, на нашу думку, згадати і про уроки нинішніх виборів. Певна річ,  грубі фальсифікації на окремих округах повинні отримати  свою оцінку не лише з трибуни Верховної Ради, а й з боку правоохоронних органів, передусім прокуратури. Бо в оприлюднених ЗМІ випадках, які сталися на окремих округах передусім на Миколаївщині, Вінниччині, в Києві та столичній області,  не лише члени ЦВК, а й широкий загал побачили ознаки, що підпадають під дію Кримінального кодексу. Виключно законом мають послуговуватися і суди.

Хотілося б також, щоб у нашому суспільному житті після цьогорічного жовтня поменшало подвійних стандартів.  Адже коли вже правоохоронці забороняють під час виборчої кампанії проводити  велелюдні зібрання громадян, то чи варто в центрі столиці європейської держави під стінами ЦВК влаштовувати сільськогосподарський ярмарок, де заповзяті дядьки рубають свіже м’ясо безпосередньо на асфальті, а перекупники під виглядом домашньої продукції продають на розлив заморську оливу та китайський чай?

Насамкінець згадаємо відому біблійну істину, за якою спершу розкидають каміння, а потім збирають його, аби не загострювати чвари та суперечки. Можливо, варто прислухатися?