ВИПЛАТИ

Компенсаційну тисячу нараховують на спеціальну платіжну картку, за якою можна отримати знижки в магазинах і аптеках
 

З 1 червня Ощадбанк розпочав виплату компенсаційних коштів вкладникам Сбербанку колишнього СРСР. На 7 червня їх отримали уже 200 тисяч осіб. А ще понад 1 млн 700 тис. пройшли актуалізацію та чекають виплат.

— Ми не можемо допустити черг у наших відділеннях, особливо беручи до уваги, що більшість вкладників — люди похилого віку. Кожний вкладник приходить до банку у визначений тільки для нього час і спокійно отримує компенсацію, — розповідає голова правління Ощадбанку Сергій Подрєзов.

А якщо людина захворіла чи з іншої причини не змогла у встановлений час прийти, як тоді їй отримати кошти? Як пояснили «Урядовому кур’єру» в прес-службі Ощадбанку, на кожного вкладника, який актуалізувався, відкривають поточний рахунок і зараховують на нього компенсаційні кошти. Тож отримати Національну платіжну картку із нарахованими на неї компенсаційними коштами людина зможе у будь-який час.

До слова, про картку. Вона відкривається кожному вкладнику, а як розпорядитися нарахованими коштами — людина вирішує сама. Хто хоче — може відразу зняти гроші. Як правило, цим найчастіше користуються люди похилого вiку. Адже для багатьох з них цей шматочок пластику не зрозуміліший за китайську грамоту. Якщо вкладник не захоче забирати всю суму, зможе зняти частину коштiв, а частину залишити на картцi. Також можна зняти грошi в мережі банкоматів Ощадбанку по всій території України без комісії. Тобто варіантів чимало.

І ще одна цікава річ. Ощадбанк запровадив цілу низку додаткових сервісів для держателя такої картки. Після зняття всієї компенсаційної суми картка не знищується, строк її дії — 3 роки. Якщо будуть наступні «транші» виплат, ці кошти також зарахують на картку. А ще вона є і дисконтною, за нею можна купувати товари зі знижкою. Перелік «дисконтних» підприємств розміщено на сайті Ощадбанку у розділі «Інформація для вкладників Сбербанку колишнього СРСР». Нині там немала кількість магазинів з продажу продуктів, а також косметики та побутової хімії, аптек у різних регіонах України. Прес-служба Ощадбанку зауважила, що цей перелік постійно оновлюється.

Ще один сервіс: Ощадбанк пропонує покласти кошти на вклад «Соціальний» з доволі приємною ставкою 17%. Він передбачає можливість поповнення, а ці 17% нараховуються не тільки на тисячу компенсаційних гривень, а й на додаткові внески по вкладу.

— Ми розробили умови депозиту «Соціальний» спеціально для тих вкладників, які бажають отримувати стабільний додатковий дохід. Я впевнений у популярності цього депозиту, адже за його допомогою вкладники зможуть примножити отримані компенсаційні кошти, — зауважив заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн.

Як проходить виплата компенсаційної тисячі в регіонах України, дізнавалися власкори «УК».


 

Чи відразу гроші отримати, чи на депозиті залишити? Фото Володимира ЗАЇКИ

ДНІПРОПЕТРОВЩИНА

Всі клієнти — одним «потоком»?

У відділенні Ощадбанку Дніпропетровська, що на вулиці Гладкова, о пів на шосту вечора ще чимала черга, а о шостій установа мала закритися. Люди стоять у душному приміщенні лише біля одного віконця. Всі за військовими пенсіями. А дві бабусі сидять осторонь і терпляче чекають своєї тисячі. Люди в черзі кажуть, що тих, хто по виплати, і тих, хто по пенсії, пропускали «через одного». Компенсаційні кошти видають лише у понеділок, середу і п’ятницю.

Дві 85-річні бабусі прийшли на призначений час: Юлія Андріївна — на 17.30, а Надія Григорівна — на 16-ту годину. Проте останній довелося ще ходити копіювати паспорт, адже попередню копію, за її словами, працівники Ощадбанку десь загубили (як потім пояснила зав. філією Тетяна Миколюк, ксерокс у відділенні не працював).

Близько шостої черга захвилювалася: дехто стояв за пенсією з 15-ї години, а їм сказали: «Приходьте завтра». Люди обурювалися: «Краще б у комп’ютері не робили помилок тим, кому тисячу отримувати. Через це великі затримки були». Та врешті обидві бабусі на початку сьомої свої гроші взяли.

Спілкуватися з пресою керівництво філії бажання не мало: «На запитання відповідати не можемо, звертайтеся у головний офіс». А касири пояснили, що інформація і щодо пенсіонерів, і щодо вкладників колишнього Ощадбанку СРСР — в одному комп’ютері. Тож обслуговують усіх в одному потоці. «Це не тільки в нашому відділенні, а в усіх», — сказали.

Але… Начальник Дніпропетровського обласного управління АТ «Ощадбанк України» Галина Івакіна у той же день на прес-конференції зауважила: «Ми прийняли рішення розділити потоки клієнтів. Ті, хто отримує компенсації, та ті, хто прийшов у інших справах, обслуговуються у різних «віконцях». Це дає змогу не допускати черг». Керуючий Правобережним відділенням Євген Здобніков додав: «Якщо клієнт приніс усі необхідні документи, процедура може займати не більше 3 хвилин».

На 6 червня у відділеннях Ощадбанку Дніпропетровщини для отримання тисячі актуалізувалися майже 118 тис. вкладників Ощадбанку колишнього СРСР. За перші три дні виплат кошти отримали близько 20 тисяч осіб.

 РІВНЕНЩИНА

Випереджають графік

Майже по 3 тисячі жителів Рівненщини щодня отримують національні картки з компенсаційними коштами: 113 відділень Ощадбанку краю працюють навіть із випередженням графіка. У перший день роботи в одному з відділень за півгодини отримали компенсацію 10 осіб, хоча планували, що кожного обслуговуватимуть 20 хвилин.

Для отримання грошей у рамках соціальних ініціатив Президента свої дані актуалізували понад 32 тисячі жителів Рівненщини, рахунки ж для зарахування компенсаційних коштів відкрили для 14 тисяч краян.

— Одиноких літніх людей реєстрували соціальні працівники, — каже заступник голови Рівненської ОДА Світлана Сад. — Зокрема, вони актуалізували дані понад тисячі земляків, яким виповнилося 80 та майже 2,5 тисячі 70—79- річних. За їхніми дорученнями соціальні працівники можуть отримати картку або готівку і, за бажанням вкладника, покласти гроші на депозит або розрахуватися карткою в аптеках чи супермаркетах. Це додаткова соціальна послуга, яку надають на Рівненщині.

 ЧЕРНІГІВ

Валідол не потрібний
 

Біля каси відділення Ощадбанку кричала бабуся, котра прийшла по свою тисячу. Підійшовши ближче, збагнула, що старенька не свариться і не обурюється: просто недочуває. Касирка за віконечком щось намагалася їй пояснити, але марно. Тоді до літньої жінки підійшла інша працівниця банку і записала їй на папірці дату — 29 червня, голосно, але ввічливо пояснивши, що у цей день вона отримає свої кошти.

— Старенькі довго розбираються, що до чого, працюючи з ними, треба терпіння, — сказала касир-контролер Любов Вінніченко. — Але нині все добре організовано, як бачите, черг нема. Щодня актуалізується до 100 чоловік і зо три десятки одержують кошти. Працюємо і в суботу.

У залі справді було не надто людно. Одні заходили, інші виходили.

— У мене з оформленням документів не було жодної мороки, — розповіла 84-річна Ганна Трохимівна. — Сусід для себе набирав «гарячу лінію» тричі, доки йому дату призначили, а мені набрав — і з першого разу все вдалося. Сюди йшла з валідолом, думала, буде штовханина, як кілька років тому. Натовп тоді стояв величезний, нерви здавали в усіх, моєму дідові зле стало — ледве відкачали. Кошти так тоді й не одержали. А вони не зайві, особливо тепер, коли хворію і борг з квартплати зібрався.

— Кажуть: скільки тієї тисячі, не надто велика сума. А у мене семеро внучат і правнуки вже є. Нехай їм на гостинці буде! — додав Андрій Семенович, котрий стояв біля каси. 

 ВІННИЦЯ

Ажіотажу немає

- Фінансування відділень банку в області іде добре. Багато людей здають документи та отримують картку через уповноважених осіб. Ажіотажу серед населення немає, — зауважив начальник Вінницького обласного управління Ощадбанку Юрій Боковий.

Самі люди кажуть, що в місті правильно організований процес обслуговування. Вони по телефону звертаються у відділення банку і у призначений час здають документи. За графіком видається національна картка. Було помітно, що більшість бажала отримати належну їм суму компенсації грішми. В області вже 75 тис. осіб актуалізували свої вклади, а загалом цього року компенсацію отримають майже 320 тис. осіб. За словами Юрія Бокового, на обслуговування кожної людини витрачається 7— 10 хвилин. Черга виникає лише коли вкладники приходять раніше призначеного їм часу.

 ОДЕЩИНА

Без скандалу, але й без захоплення
 

Виплата компенсацій проходить спокійно. Гроші отримали вже майже 5 тис. вкладників. «Ми навіть по області не фіксуємо жодних проблем», — каже заступник начальника облуправління Ощадбанку Людмила Захарова.

Тетяна Максимівна з Красноокнянського району розповідає, що гроші вона отримувала як спадкоємець, тож побоювалася якихось процедурних ускладнень. Але візит до відділення Ощадбанку не відняв ні часу, ні нервів.

Не справдилися побоювання й тих, хто приходив до Ощадбанку у зовсім інших справах. «На диво, не було черг, лементу та штовханини», — ділиться враженнями одеський підприємець Оксана.

Довідавшись про процедурні поліпшення, дехто лише зараз збирається звернутися до Ощадбанку — раніше  тисячу вважали не вартою витрачених зусиль. Одначе не всі хочуть іти по ту тисячу, за принципом «згоріла хата — нехай горить і сарай». Подружжя Колісніченків, колгоспники, все життя збирали  20 тис. карбованців, хотіли придбати синові гарну хату. Зараз на ці гроші й сарай пристойний не надибаєш.

Людмила Захарова каже, що для  80-річних і старших людей, навіть якщо вони попередньо не реєструвалися для актуалізації, цю процедуру проводили просто явочним порядком, усвідомлюючи, що тут зволікання можуть позбавити людей шансу бодай на часткову компенсацію за вчинену багато років тому несправедливість.

Сторінку підготували:Інна КОСЯНЧУК, Наталія БІЛОВИЦЬКА, Інна ОМЕЛЯНЧУК, Євдокія ТЮТЮННИК, Іван ШЕВЧУК, Олег ЧЕБАН, "Урядовий кур'єр"