До 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка Укрдержархів та музеї, де зберігаються документи про життя та творчість великого поета, готують в Українському домі виставку, яка має відкритися 27 лютого 2014 року.
Зокрема, експонати надасть Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва. Серед них — автографи віршів «Бандуристе! Орле сизий...» (1840 рік), листування Шевченка з викладачем П. Корольовим та актором М. Щепкіним.
В архіві-музеї зберігаються також копії та фотокопії матеріалів про слідство щодо поета, про його смерть, а також документи про заборону видань «Кобзаря», вилучення збірки з вищих навчальних закладів та їх конфіскацію із книгарень Києва та інших міст (1911, 1914 роки), матеріали про пожертвування коштів на спорудження пам’ятника Шевченку в Києві за 1907—1917 роки.
Ще одна тематична добірка архівних документів відобразить життя закріпаченої родини Шевченків, складне дитинство Тараса. Окремо акцентується на постаті Павла Енгельгардта, на безправному становищі кріпаків. Інша частина експозиції сконцентрує документи, пов’язані з перебуванням Тараса Шевченка в Україні в 1843—1847 pоках: спілкування з діячами української культури, робота над серією офортів «Живописна Україна».
Окрема група документів має висвітлити події, пов’язані зі смертю Поета, організацію його перепоховання на Чернечій горі. Завершальний пакет матеріалів покаже, як зберігалася пам’ять про Шевченка в Україні та за її межами після заборони його вшанування з нагоди 50-річчя смерті та 100-річчя від дня народження (1911, 1914).
Окремо слід відзначити роботу працівників державних архівів Київської, Полтавської, Черкаської, Чернігівської областей у виявленні документів про Кобзаря. У них простежується, як всупереч діям царського режиму поширювалися твори Поета, а також показано цинічні диктаторські заборони на їхню публікацію, на облаштування могили, меморіальних музеїв та заходи зі вшанування пам’яті.
У планах архівістів та музейників — розміщення на сайті архіву електронного ресурсу «Шевченкіана аудіовізуальна», створення архівної колекції веб-сайтів «Слово про Кобзаря» тощо. На виставці в Українському домі вже можна буде отримати доступ до багатьох документів через Інтернет.