ФІНІШ

Україна дочекалася офіційних результатів цьогорічних перегонів до Верховної Ради

Закінчення будь-якої справи — водночас початок іншої. Як і було передбачено Орієнтовним календарним планом підготовки і проведення виборів, 12 листопада, тобто не пізніше як на п’ятнадцятий день із дня голосування, Центральна виборча комісія повинна встановити результати виборів у загальнодержавному окрузі та у відповідних одномандатних виборних округах.

Офіційно зроблено це було в суботу ввечері, і країна отримала 445 парламентаріїв, оскільки на п’яти округах, вочевидь, доведеться вдатися до перевиборів. А сьогодні (не пізніше як на п’ятий день із дня встановлення  результатів виборів) наша газета «Урядовий кур’єр», відповідно до згаданого вище плану, вже друкує наданий їй Центрвиборчкомом список народних депутатів Верховної Ради сьомого скликання, обраних на виборах 28 жовтня 2012 року.

Список народних депутатів України, обраних на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року

Тож, вітаючи переможців, нагадаємо: представницьке правління — інструмент, на якому можуть грати лише видатні музиканти, оскільки він важкий і дуже примхливий. А вітчизняне суспільство зачекалося саме злагодженого оркестру…

У політиці, як і в житті, треба бажати лише того, що можна досягти. І хоча ця думка належить не хитромудрому конгресменові чи досвідченому парламентарію, а витонченому лірику Генріху Гейне, адаптована до наших реалій, вона певною мірою пояснює результати, яких досягли ті чи ті політичні сили на цьогорічних парламентських перегонах. Хтось ставив захмарну планку, другий реально оцінював свої сили, а третій тишком-нишком таки здобув омріяний мандат, хоча навряд чи хто пам’ятає повну назву партії, з якої він виріс.

Оприлюднені списки не лише в загальнодержавному окрузі, а й у мажоритарних округах дають загальну панораму парламентського складу. Тож допоки політичні сили займаються консультаціями, широкий загал може і сам спрогнозувати майбутні дії новообраного складу Верховної Ради, а також порівняти його зі своїм баченням і сподіваннями.

Уже відомо, що до нового складу парламенту входитимуть представники дев’яти партій (з 87-ми, які брали участь у перегонах) і 43 самовисуванці. Окрім Партії регіонів (185 мандатів), Об’єднаної опозиції «Батьківщина» (101 мандат), партії «УДАР» Віталія Кличка» (40), ВО «Свобода» (37), КПУ (32), трьома мандатами у Верховній Раді сьомого скликання буде представлена партія «Єдиний центр», двома — Народна партія, і по одному — Радикальна партія Олега Ляшка та партія «Союз».

Недійсними визнано трохи більше, ніж 409 тисяч бюлетенів: майже два відсотки від загальної кількості, отриманих на цьогорічних виборах.

Поза офіційними результатами залишилося п’ять округів: № 94 (Обухів, Київщина), 132 (Первомайськ, Миколаївщина), 194 (Черкаси), 197 (Канів, Черкащина) та 223 (Київ).  Це саме ті округи, за відвертими і грубими  порушеннями в яких спостерігала вся країна і поза її межами. Тож, відповідно, маємо і найгучніший суспільний резонанс.

Досі немає чіткого і зрозумілого сценарію, як вийти з ситуації, що склалася. Чинний закон не допускає визнання голосування недійсним в одномандатному окрузі, зобов’язує зробити це окружком, а якщо він не вдався до цього з якихось причин, то ЦВК може залагодити справу самостійно. Центрвиборчком цього не зробив, апелюючи до Верховної Ради. Остання натомість запропонувала штабістам визначитися самостійно.

У результаті цієї малоконструктивної дискусії, щоб провести повторні вибори у названих вище округах, слід внести зміни до чинного виборчого закону, виділити на цю процедуру бюджетні кошти. Найімовірніше, цим займатиметься вже новий склад парламенту, й очікувати повторних виборів можна буде найближчої весни.

Ще продовжуються суди за поданнями кільканадцяти кандидатів. ЦВК, за словами Володимира Шаповала, збирається подавати до Вищої кваліфікаційної комісії суддів матеріали щодо притягнення до відповідальності деяких служителів Феміди, які під час розгляду справ, пов’язаних із виборами, проігнорували норми європейського права, що поширюються і на нашу державу. Справді, таке невігластво кидає тінь на процес адаптації  вітчизняного законодавства до континентальних стандартів.

На часі інформація Генеральної прокуратури, якій глава держави доручив перевірити факти порушень під час виборчої кампанії. Учора генпрокурор Віктор Пшонка вже повідомив, що Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом фальсифікації виборчих документів у 223-му виборчому окрузі (Київ).

Він також зауважив, що вказані дії невідомих осіб істотно вплинули на волевиявлення громадян. Кримінальну справу порушено за ч. 3 ст. 158 (підробка виборчих документів) Кримінального кодексу .

Не завершили свою роботу і міжнародні спостерігачі. Зокрема Канада з нетерпінням чекає остаточних висновків, які канадська місія і місії інших незалежних спостерігачів за виборами представлять найближчими тижнями, йдеться в заяві, розміщеній на сайті МЗС Канади.

Отже, від згаданих вище і ще багатьох чинників залежатиме те, якою стане Верховна Рада сьомого скликання. Бо сила будь-якого парламенту насправді виявляється не в тому, що він може зробити доброго, небезпідставно  підкреслюють американці, а в тому, чому поганому він може завадити.