Менш як місяць було відведено на друк бюлетенів для майбутніх виборів нардепів. Завдання нелегке, але з ним упоралися: документи вже готові, фініш їх друкування — 18 жовтня. Через стислі строки, визначені для виконання завдання, до друку залучено одночасно два підприємства — ДП «Поліграфічний комбінат Україна» та Банкнотно-монетний двір Нацбанку. Із зовнішнім виглядом найважливішого документа на позачергових виборах народних депутатів 26 жовтня першими ознайомилися журналісти. Презентація відбулась у минулу п’ятницю.

Форма, колір, текст — три складові виборчого документа

Під час презентації голова Центральної виборчої комісії Михайло Охендовський повідомив, що вперше в історії незалежної України вибори відбуватимуться за змішаною системою. Цього разу використовуватимуться два види бюлетенів.

Перший — для голосування в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. За його допомогою виборці матимуть змогу віддати свій голос за кандидата, висунутого однією з 29 політичних партій.

Другий бюлетень друкують окремо для кожного з 213 одномандатних виборчих округів. За словами голови ЦВК, з 225 округів у 12 голосування неможливе у зв’язку з окупацією АР Крим та Севастополя Російською Федерацією. Голосування тут не відбуватиметься відповідно до Закону «Про статус тимчасово окупованих територій».

Щодо виборчого бюлетеня для голосування на позачергових виборах народних депутатів у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі Михайло Охендовський зауважив:

— Текст цього бюлетеня друкується державною мовою на одному аркуші розміром 200х600 мм кольору слонової кістки лише з одного боку. Виборчі бюлетені для голосування на позачергових виборах народних депутатів України в одномандатних округах №11—223 залежно від кількості кандидатів, зареєстрованих в одномандатних виборчих округах (ОВО), будуть різні за розмірами. Якщо, приміром, кількість кандидатів до 6 осіб, то розмір бюлетеня — 200х200 міліметрів. Якщо до 11 кандидатів, то 200х300 мм. Найбільшим буде бюлетень там, де кількість кандидатів до 60 осіб, — 200х900 мм. Саме тому цього разу бюлетені друкуються у п’яти форматах. Текст виборчого бюлетеня для голосування в ОВО друкується державною мовою на одному аркуші світло-блакитного кольору з одного боку.

Кожен аркуш на контролі — від нарізання паперу до нанесення нумерації. Фото Світлани СКРЯБІНОЇ

Скільки коштують вибори?

Голова ЦВК озвучив вартість підготовки і проведення позачергових виборів. Це 980,88 мільйона гривень. Уперше видатки фінансуються за двома бюджетними програмами: «Про проведення виборів народних депутатів України» у сумі 23,09 мільйона гривень та «Забезпечення підготовки та проведення 26 жовтня 2014 року позачергових виборів народних депутатів України» на суму 957,79 мільйона гривень, кошти за якою Кабмін надав з резервного фонду. Виготовлення бюлетенів коштує 80,83 мільйона гривень.

Для порівняння: вартість бюлетенів на парламентських виборах 2012 року становила понад 63 мільйони гривень. Ціна одного бюлетеня порівняно з вартістю бюлетеня на позачергових виборах Президента України нинішнього року зросла на 7,5% і становить 1 гривню 29 копійок (проти 1,2 гривні). Для кожної звичайної й закордонної виборчої дільниці бюлетенів виготовляють на 0,5% більше від кількості виборців, які, за даними Державного реєстру, належать до відповідних виборчих дільниць. Для спеціальних дільниць (лікарні тощо) бюлетені виготовляють у кількості, що на піввідсотка перевищує орієнтовну кількість осіб, внесених до списку виборців, з урахуванням кількості ліжко-місць, спальних місць.

Підробленню й викраденню не підлягають

Папір із захисними волокнами, які набувають жовтого й блакитного кольору в ультрафіолетовому опроміненні, двотоновий нефіксований водяний знак «ЦВК», антисканерні сітки, мікротексти, використання спеціальних фарб на етапі друку і на етапі нумерації — це лише невеликий перелік засобів захисту, використаних під час розроблення та друку бюлетенів, про які розповів директор Державного підприємства «Поліграфічний комбінат Україна» Максим Степанов. Він запевнив, що рівень захищеності документів надзвичайно високий. І повідомив, що підприємство працює у три зміни. Це дало змогу завершити друк бюлетенів вчасно.

За словами начальника відділу режиму «Поліграфічного комбінату Україна» Олексія Філоненка, технічний і фізичний контроль на підприємстві дає змогу впевнено говорити про повну безпеку виробництва. Кожен аркуш на контролі — від етапу нарізання паперу, друку в офсетному цеху до ділянки нумерації продукції в цеху голографічного захисту та нумерації. Ніхто не покидає робочого місця доти, доки початкова кількість продукції не збігатиметься з кінцевою.

Про використання на виборах кандидатів-клонів Михайло Охендовський зауважив, що це «печерна» технологія, яка дискредитує саму ідею проведення чесних і прозорих виборів. Основний засіб боротьби з нею — рівень зрілості громадянського суспільства. Звичайно, виборцям було б простіше орієнтуватися в кандидатурах, якби прізвища розташовувалися у списку в порядку жеребкування. Проте алфавітний порядок розміщення визначено Законом «Про вибори народних депутатів України».

Особливості виборів на сході

— ЦВК намагатиметься провести голосування на максимально великій кількості виборчих дільниць на сході країни, — запевнив Михайло Охендовський. — Зокрема на тих дільницях, де буде безпечно для виборців, де будуть належні умови для проведення голосування, для роботи окружної, дільничних виборчих комісій за участі спостерігачів.

Із 35 мільйонів виборців 5 мільйонів 10 тисяч зареєстровано в Донецькій і Луганській областях. Кількість виборчих округів у Донецькій області є найбільшою — 21 одномандатний округ. А в Луганській — 11. У Донецькій області з 21 виборчого округу не зможуть взяти участь в голосуванні виборці восьми ВО (№41, 42, 43, 44 Донецька) та №54 Шахтарська, №55, 56 Макіївки, №61 Старобешевого. Проблемними залишаються округи №45 Донецька, Авдіївка, Ясинувата та Ясинуватський район. На звичайних виборчих дільницях визначених округів виборці можуть скористатися механізмом тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси.

Динаміка подання заяв мала активний характер. Заяви, а їх можна було подавати до 20 жовтня включно, надійшли від жителів АР Крим, Донецької й Луганської областей. Активність виборців засвідчує небайдужість до змін у державі.

МОВОЮ ЦИФР

♦ Загальна вага бюлетенів становить 331764 кілограми. Це приблизно 1,3 маси транспортного літака Ан-225 «Мрія», який важить 250 тонн.

♦ Якщо скласти усі бюлетені рядочком вздовж, отримаємо смугу завдовжки 20 735 кілометрів. Ними можна було б оперезати Україну по лінії кордону тричі.

♦ А склавши всі бюлетені один на другий, отримаємо стос заввишки 3 кілометри 455 метрів. Найвища точка України — гора Говерла — має висоту 2061 метр.

♦ Найменший за розміром виборчий бюлетень буде в окрузі №77 Запоріжжя, тут балотується 6 кандидатів.

♦ Найбільшу кількість кандидатів — 43 особи — зареєстровано в окрузі №112 Луганської області.