ВИБОРИ-2012

Учасники цьогорічних перегонів не працюють над помилками

Хоч би що робив, роби розсудливо і зважай на кінець. Цей крилатий вислів давніх латинян незайве було б написати на вході до приміщення Центральної виборчої комісії. Бо коли вона оприлюднює свій черговий вердикт з тієї чи тієї скарги, картина вимальовується зовсім інша. І замість того, щоб брати до уваги чужі помилки, чимало учасників виборчої кампанії і собі вдаються до них, не думаючи, як це позначиться на їхній особистій репутації чи іміджі партій, які представляє частина з них.

Передусім маємо на увазі виготовлення та розповсюдження листівок без зазначення відомостей про замовника, установу, що здійснила друк, тираж, інформації про відповідальних осіб. Тож поштові скриньки городян та жителів сільської місцевості переповнюють різнокаліберні папірці, в яких у довільній формі той чи той анонім або паплюжить конкурента, або розхвалює себе любимого. І якщо в селі така агітка ще може знадобитися при розпалюванні вогню в печі, то в містах цей непотріб викидають відразу в холах чи ліфтах багатоквартирних міських будинків, перетворюючи їх на смітники.

Однак скарги на такі «нічийні» агітки постійно виносять на засідання ЦВК. Не меншає і зауважень щодо підкупу виборців окремими кандидатами. Причім скаржаться на такі негідні дії конкурентів знову-таки до Центральної виборчої комісії, хоча законодавець повністю переклав про?цедуру доказів щодо підкупу на суди.

Чимало політичних сил під час реєстрації уповноважених осіб в одномандатних округах та подання своїх представників до складу деяких окружних виборчих комісій поставилися до цієї справи без належної уваги. Приміром, поспіхом включили до ОВК не лише людей некомпетентних у виборчому законодавстві, а й навіть «мертві душі». От і доводиться нині надолужувати ці прогалини, вносячи десятки змін у постанови ЦВК.

Місцеві прокуратури, зокрема Шевченківського ра?йону столиці, Луганської, Івано-Франківської та Сумської областей продовжують пересилати до головного виборчого штабу звернення і заяви, що містять інформацію про порушення виборчого законодавства. Хоча б мали знати, що проведення перевірки викладених у них відомостей поза межами повноважень ЦВК: робити це має Генпрокуратура.

Вкотре даються взнаки і законодавчі прорахунки цьогорічних виборів. Як відомо, через відповідне рішення Конституційного суду від 4 квітня 2012 року неврегульованим залишився організаційно-правовий механізм забезпечення реалізації права голосу в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі виборцями — громадянами України, які проживають чи на день голосування перебувають за кордоном. Відсутній також і порядок урахування волевиявлення цих наших співгромадян під час встановлення результатів парламентських виборів. Тож ЦВК своєю постановою змушена була залагодити ці прогалини.

Станом на 28 вересня вже зареєстровано 625 офіційних спостерігачів. Перевірку на демократичні стандарти наших виборів, окрім раніше названих інституцій, здійснюватимуть представники таких міжнародних інституцій, як «Європейський центр геополітичного аналізу», громадська організація «За справедливі вибори», Експертний центр виборчих систем та «Політична ініціатива». Що ж, як сказали б ті самі мудрі римляни: «Хай буде вислухана й друга сторона!».