Парламент отримав проєвропейську більшість

 

ВОЛЕВИЯВЛЕННЯ

Як стверджують спостерігачі, немає жодних підстав для будь-яких спекуляцій щодо законності та легітимності нинішніх виборів

Любомира КОВАЛЬ,
«Урядовий кур’єр»

Позавчора, 26 жовтня, відбулися дострокові вибори до Верховної Ради України. Явка виборців на дільниці, за даними Центральної виборчої комісії, становила 52,42%. Така інформація надійшла зі 198 одномандатних округів. І це не дивно, адже у цих виборах не брали участі жителі анексованого Криму. Не відбулося також голосування і на 25 округах окупованого сходу.

Дані Центральної виборчої комісії свідчать, що найактивніше виборці голосували у Львівській (70%), Тернопільській (68,28%) та Волинській (64,85%) областях. Найнижчу явку зафіксовано на Луганщині (32,87%) й Донеччині (32,4%).

Попередні дані вселяють оптимізм

За даними Національного екзит-полу, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи», Київським міжнародним інститутом соціології та Українським центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, до ВР проходять такі партії:

Блок Петра Порошенка    23,0%,

Народний фронт    21,3%,

«Самопоміч»13,2 %,

Опозиційний блок  7,6%,

Радикальна партія Олега Ляшка6,4%,

ВО «Свобода»      6,3%,

ВО «Батьківщина»  5,6%.

За даними міжнародного екзит-полу, проведеного урядом Канади, соціологічною групою «Рейтинг» (Україна), «Baltic Surveys» / The Gallup Organization (Литва) за підтримки Міжнародного республіканського інституту (The International Republican Institute — IRI), оприлюднено такі цифри:

Блок Петра Порошенка    22,2%,

Народний фронт    21,8%,

«Самопоміч»14,2%,

Опозиційний блок  7,8%,

Радикальна партія Олега Ляшка 6,4%,

ВО «Свобода»      5,8%,

ВО «Батьківщина»  5,6%.

А соціальний моніторинг Інституту соціальних досліджень імені Яременка надає такі результати:

Блок Петра Порошенка    23,1%,

Народний фронт    19,7%,

«Сaмопоміч»11%,

Опозиційний блок  9,9%,

Радикальна партія Олега Ляшка6,6%,

ВО «Свобода»      5,8%,

ВО «Батьківщина»  5,7%.

Як голосували перші особи

Президент Петро Порошенко проголосував на виборах до Верховної Ради в Києві в другій половині дня, хоч понад чотири десятки вітчизняних та закордонних журналістів чекали на нього на дільниці о 10 ранку. Але о цій порі змогли побачити лише як голосувала дружина Президента, яка прийшла сама. Адже глава держави у першій половині дня побував у зоні АТО, де ознайомився з перебігом голосування. Він назвав цю поїздку дуже важливою. І саме тому цього разу подружжя голосувало нарізно. Пізніше Порошенко написав на своїй сторінці у «Твіттері»: «Проголосував за Україну — соборну, єдину, неподільну, європейську!»

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк відстояв загальну чергу на виборчій дільниці у столиці. Він прийшов із дружиною та молодшою донькою. Глава уряду зазначив, що його прем'єрство залежить виключно від результатів виборів, а також назвав ці вибори найкращим шляхом люстрації української влади. Його бюлетені до скриньки для голосування вкидала дочка.

А Голова Верховної Ради Олександр Турчинов під час свого голосування висловив переконання, що Україна отримає проєвропейську більшість в оновленій ВР. Він прийшов голосувати разом із дружиною та висловив сподівання, що вибори пройдуть без фальсифікацій.

Порушень було менше

Голова Центральної виборчої комісії Михайло Охендовський у понеділок вранці на брифінгу заявив: «Учора було обрано 427 народних депутатів. 225 — за партійними списками кандидатів і 198 — в одномандатних округах». За його словами, підрахунок голосів скрізь завершено, інформацію вже почали передавати в ОВК і її вносять в інформаційну систему «Вибори».

«Думаю, що розмови про нелегітимність новообраної Ради повинні бути раз і назавжди припинені. Верховну Раду восьмого скликання обрано, вона почне роботу», — заявив заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера. Він наголосив, що згідно з Конституцією, Верховна Рада вважається легітимною, якщо обрано не менш як 2/3 її конституційного складу. Заступник глави ЦВК нагадав, що в 1994 році Верховну Раду було обрано у складі 388 депутатів.

Громадянська мережа ОПОРА на цих виборах зафіксувала менше порушень, ніж на виборах 2012 року. Зокрема спостерігачі повідомили про зменшення фактів контрольованого голосування і спроб шахрайства. І все-таки без негараздів не обійшлося. А якщо точніше — їх зафіксовано понад 800. Зокрема у 13% округів були спроби видавати бюлетені без паспортів, у 6% — спроби незаконного голосування. Також спостерігачі зафіксували, що бюлетені намагалися винести за межі дільниць (4%), порушення таємниці голосування (3,9%), фотографування виборчого бюлетеня (2%), спроби вкинути пачки бюлетенів (1,8%), а також роздачу грошей і подарунків виборцям (1,5%). Зафіксували і випадки повторного голосування — «каруселі», втручання у роботу окружних і виборчих комісій хлопців «спортивної зовнішності», перешкоджання діяльності спостерігачів.

«Та головне, що в нас є всі підстави говорити про те, що вибори в Україні відбулися відповідно до чинного законодавства. Вони пройшли згідно з демократичними нормами і принципами, і на сьогодні немає підстав для будь-яких спекуляцій щодо їх законності й легітимності», — зазначив голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Звернення Президента з приводу завершення виборів до Верховної Ради 26 жовтня

Дорогі співвітчизники!

Вітаю вас із святом демократії!

Закрилися виборчі дільниці, на яких десятки мільйонів громадян обирали нову Верховну Раду. Виборча кампанія і день голосування відбулися чесно, демократично й прозоро, з високим рівнем політичної конкуренції. Відповідно до європейських стандартів пройде і підрахунок голосів, який, я дуже сподіваюся, швидко закінчиться.

Результати екзит-полів дають підстави зробити перші висновки. Я просив вас проголосувати за демократичну, реформаторську, проукраїнську та проєвропейську більшість. Дякую, що почули і підтримали цей заклик!

Конституційна більшість — понад три чверті виборців, які взяли участь у голосуванні — потужно та безповоротно підтримали курс України на Європу!

Українська влада, яка йшла на вибори кількома колонами, отримала переконливий вотум довіри від народу. Списки провладних партій набрали понад 50%. Такого рівня підтримки на парламентських виборах українська влада не здобувала ще ніколи. Та я розумію, що це кредит, який ми важкою та самовідданою працею ще довго маємо повертати людям.

Не може не тішити й той факт, що більшість виборців висловилася за ті політичні сили, які підтримують Мирний план Президента, шукають політичних способів врегулювання ситуації на Донбасі, приділяючи при цьому належну увагу зміцненню наших Збройних сил.

У явній меншості залишилися прибічники силового вирішення ситуації. І взагалі — всі демагоги та популісти, які намагалися звабити виборців простими рецептами для «лікування» надзвичайно складних проблем, які зараз стоять перед державою. Люди проголосували за політичну більшість із потужним реформаторським потенціалом.

Ще один важливий, дуже символічний підсумок. Народний суд, вище якого лише суд Божий, виніс смертний вирок Комуністичній партії України.

Арсеній Яценюк: у Кабміні потрібні фахові люди

«Ми будемо в найкоротші терміни формувати коаліцію, щоб новий уряд і новий парламент швидко і ефективно проводили необхідні для країни реформи», — підкреслив Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк у день виборів. Він також висловив подяку українцям, які взяли участь у голосуванні: «Для мене це неймовірна відповідальність — перед країною і перед кожним, хто прийшов і віддав свій голос. У нас попереду непрості часи, але разом ми подолаємо всі труднощі».

Уряд забезпечив демократичність, чесність і прозорість виборів до парламенту. Натомість його керівник звернувся до Центральної виборчої комісії, аби якомога швидше підбити результати голосування, оприлюднити їх, щоб в одномандатних округах було зрозуміло, хто виграв вибори і як формувати нову коаліцію.

«База для нової коаліції — це Угода про асоціацію з Європейським Союзом. Саме це повинно стати основною коаліційної угоди, — підкреслив Арсеній Яценюк. — Народ України визначився, і сподіваюся, що до нового Кабінету Міністрів увійдуть виключно фахові люди, здатні проводити реформи та принести зміни для України».

Арсеній Яценюк додав, що мандат довіри, наданий на виборах до Верховної Ради, — це мандат відповідальності перед українським народом. «Ми всі несемо персональну відповідальність перед кожною людиною, яка прийшла і проголосувала. Це тільки початок. Далі — складна і правильна робота для країни», — цитує слова Прем’єра департамент інформації та комунікацій з громадськістю Cекретаріату Кабміну.

Україна хоче жити завтрашнім днем

Київ: перемога здорового глузду

Катерина МАЦЕГОРА,
«Урядовий кур’єр» 

Тут можна стверджувати про спокійну ситуацію в день голосування. Відділ зв’язків з громадськістю Головного управління МВС у столиці інформував лише про незначні порушення правопорядку в Шевченківському районі. Там на одній з виборчих дільниць спостерігачі зафіксували видачу 10 бюлетенів одному з виборців, однак це була помилка недосвідченого члена комісії. Бюлетені повернули не зіпсованими. Серед іншого — фотографування виборцями бюлетенів.

А ось голові столичної ОВК №217 міністр внутрішніх справ Арсен Аваков прогнозує арешт за незаконне втручання в роботу комп’ютерних мереж (вранці зафіксовано спроби встановити шпигунську програму на сервер окружкому). Крім цього, його радник Зорян Шкіряк намагався видворити з окружкому близько 150 «тітушок», які за винагороду хотіли втрутитися у виборчий процес (першу групу приїжджих із Київщини відпустили додому, а другу в складі 40 осіб затримали і спрямували до Оболонського райвідділу для з’ясування обставин їхнього перебування в окружкомі). На дільниці №800514 працівники міліції спільно з представниками батальйону «Азов» затримали машину з людьми, які займалися підкупом виборців. Уже з іншого авто вийшов озброєний чоловік і вимагав випустити його поплічників, повідомляє Комітет виборців України. Інцидент владнали.

Утім, такі поодинокі випадки не вплинули на спокійний перебіг голосування.

Донеччина: традиційні симпатії

Павло КУЩ,
«Урядовий кур’єр»

Ще напередодні виборів розклад був не зовсім втішним: на території відразу 9 округів із 21 провести голосування не було змоги, бо Донецьк, Макіївка, Горлівка, Шахтарськ та інші населені пункти контролюють бойовики «ДНР».

Ще 4 округи були під питанням через часткову окупацію. Зате інші 8, де Артемівськ, Красноармійськ, Костянтинівка, Сло?в’янськ, Маріуполь, не викликали сумнівів щодо нормальних умов голосування.

У 12 округах розпочали роботу 1060 виборчих дільниць — 96,6 % запланованої кількості, а найскладнішою була ситуація у Волноваському та Мар’їнському районах, де так і не вдалося зібрати частину дільничних комісій, члени яких перебували під тиском опонентів.

Щоб ознайомитися з організацією голосування й морально підтримати тутешніх жителів, на одній із дільниць побував Президент Петро Порошенко. Проте своєрідним подвигом стала участь у голосуванні пересічних донеччан, попри рекордно низьку явку (36,6%). Вразили донеччани не тільки цим, а й традиційними політичними симпатіями.

Луганщина: всупереч страху й стрілянині

Олена ОСОБОВА,
«Урядовий кур’єр»

Явка виборців на Луганщині прогнозовано становила в середньому 32,94%. Найактивнішими виявилися сільські райони півночі: Біловодський та Сватівський. Найменше виборців прийшло на виборчі дільниці Сєверодонецька й Лисичанська. І влада області, й представники АТО зазначали, що загроза терактів існує і не дає змоги гарантувати безпеку в населених пунктах на лінії протистояння.

Така сама ситуація напередодні виборів була у Станиці Луганській та Попасній. У Щасті бойовики обстріляли українських військових навіть у день волевиявлення.

Та навіть на 420 дільницях, які таки запрацювали в області, багато з виборців, хто наважився прийти, мали виявити сміливість: напередодні бойовики із самопроголошеної «ЛНР» розкидали листівки із залякуваннями. Навіть на ∂анок будівлі, де в Сєверодонецьку розташувалася облдержадміністрація, провокатори вранці 26 жовтня підкинули листівки з погрозами.

З огляду на напружену ситуацію і близькість до лінії вогню в ЦВК визначили округи, де вибори не відбудуться: це 6 з 11 округів області. Однак завдяки вмілій організації виборчого процесу і вжитим заходам безпеки день виборів минув без провокацій. І вибори таки відбулися.

Одещина: мляво і спокійно

Іван ШЕВЧУК,
«Урядовий кур’єр»

Чи не рекорд політичної індиферентності продемонстрували одесити. Явка виборців становила лише 39,6%. Найпасивніші — жителі самої Одеси. Тут проголосували навіть млявіше, ніж на президентських виборах, коли явка ледь перевищила 46%. Серед кандидатів переважали або вже добре відомі персони, або навпаки, ті, про кого до виборів ніхто не чув. Не було й додаткової мотивації у вигляді місцевих виборів.

Загалом вибори пройшли спокійно, без особливих ексцесів. Усіх можливих екстремістів бійці переловили ще напередодні, тож терактів не прогнозували. Втім, без звичних порушень не обійшлося. Так, спостерігачі Комітету виборців України повідомили, що в Одесі на 20 спеціальних дільницях (лікарні, тюрми тощо) було завезено бюлетені у кількості, що у рази перевищувала потрібну.

А ще у день виборів затримували бешкетників, переймалися «мінуваннями». Не знали, чи то сміятися, чи то плакати з приводу казусу в Татарбунарах, де одну з дільниць тимчасово закрили, щоб... відсвяткувати день народження одного із членів виборчкому.

Вінниччина: голосування по-європейськи

Олег ЧЕБАН,
«Урядовий кур’єр»

На нашій дільниці люди робили вибір чемно і спокійно: за мир, перемогу, реформи, розв’язання соціальних проблем. За попередніми даними, в області проголосували 58% виборців. Це майже стільки, як і на минулих виборах. Тож вінничани послідовні у прагненні змінити життя на краще. Порушень, які б вплинули на результат волевиявлення, спостерігачі не зафіксували. Порушень громадського порядку також не було. Виборча ніч (хоч і були певні побоювання) минула спокійно. Тож вінничани зробили свій вибір демократично, як і належить європейцям.

Волинь: народ скаже як зав’яже

Валерій МЕЛЬНИК,
«Урядовий кур’єр»

Упродовж минулих років волиняни зазвичай виступали своєрідним опонентом столичної влади. Тому найчастіше голосували за опозиційні сили. Цієї осені, попри високий градус передвиборчої агітації, жителі області відчули: політичні сили, які прагнули відновлення СРСР і відтворення «руського міра», назавжди втратили шанс.

У Луцьку рекорд швидкості у волевиявленні виборців поставлено на спецдільниці №071100 у пологовому будинку. Загалом у Луцькому окрузі №22, за даними, що надійшли з 84 виборчих дільниць, на 20.00 26 жовтня проголосувало 65,2% виборців. Активно і без системних порушень, що істотно могли б вплинути на спотворення результатів волевиявлення громадян, виборчий процес пройшов і в інших округах.

Під час цих виборів з’явився і новий тренд: виборці псували бюлетені. Деякі з них були просто перекреслені, а на них з’явилися красномовні написи: «Брехуни!» А це вже серйозна тема для роздумів усіх наших політиків.

Харківщина: віддали голос і поранені

Світлана ГАЛАУР,
«Урядовий кур’єр»

Голосування розпочалося на 1683 виборчих дільницях. Явка виборців на 12 годину становила майже 20%. У Харкові на 12.00 проголосувало 18% виборців. Більшу активність харків’яни продемонстрували вже після обіду. На 16.00 явка на виборчих дільницях була в середньому 36,48%.

За виборами в місті та області стежили 763 іноземні спостерігачі, з них 17 — з Росії, решта — з ОБСЄ та Європи. Особливих інцидентів, які б могли вплинути на результати волевиявлення харків’ян та жителів області, зафіксовано не було. Навіть у Харківському військовому госпіталі проголосували понад півтори сотні поранених бійців АТО. 70 важкопораненим виборчі урни доставили в палати.

Черкащина: «каруселі» не пройшли

Владислав КИРЕЙ,
«Урядовий кур’єр»

Голосування на позачергових виборах пройшло досить спокійно, особливих порушень, які б уплинули на кінцевий результат, не зафіксовано. За інформацією Центрвиборчкому, за попередніми даними, участь у голосуванні в області взяло понад 56% виборців.

Спостерігачі відзначили чітку роботу правоохоронців. Охорону громадського порядку здійснювали понад 1500 працівників міліції та 1500 членів громадських формувань. Саме вони й завадили зловмисникам реалізувати план фальсифікації, розкривши спробу так званої каруселі.

Виявивши в соцмережі інформацію, що невідома особа на території обласного центру організовує людей для фальсифікацій, працівники Черкаського УБОЗ швидко з’ясували, що місцевий житель, уродженець Одеської області, разом з іншими особами шукає серед жителів Черкащини охочих для поїздки до інших регіонів для участі у фальсифікації виборів.

Один автобус затримали на виїзді з Черкас, ще два — в самому місті. Там виявили пасажирів, які раніше вже мали проблеми із законом, і місцевих студентів. Затримано 80 осіб.

Загалом вибори на Черкащині відбулися відповідно до норм закону.

Міжнародні спостерігачі побаченим задоволені

Оксана ГОЛОВКО,
«Урядовий кур’єр»

СВІТ ВИЗНАВ. На позачергових виборах до Верховної Ради український народ зробив європейський вибір. Про це написав у мікроблозі в «Твіттері» міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус.

«Здається, європейський вибір переміг в Україні. Прощавай, минуле! Ніхто не може знехтувати вибором народу: ні «зелені чоловічки», ні білі вантажівки», — заявив литовський міністр, маючи на увазі неоголошену воєнну агресію Росії проти України та незаконне проникнення на українську територію російських «гуманітарних конвоїв».

«Вітаю з хорошими виборами, бачу чіткий вибір шляху до створення сучасної європейської країни на основі реформ», — написав Єврокомісар з питань розширення і європейської політики сусідства Штефан Фюле.

«Голосування та підрахунок голосів були прозорими», —  сказав на прес-конференції у Києві спеціальний координатор місії короткотермінових спостерігачів ОБСЄ Кент Харштедт. За його словами, виборці відповіли на складні проблеми, що є фактичним підтвердженням демократичного руху України.

Спостережна місія Світового конгресу українців також вважає, що парламентські вибори в Україні пройшли чесно та прозоро.

«На підставі результатів спостереження місії СКУ наша попередня оцінка така: позачергові парламентські вибори в Україні 2014 року відповідають міжнародним стандартам проведення демократичних виборів», — йдеться у повідомленні. Місія Світового конгресу українців була третьою за величиною на цих виборах — після місій ОБСЄ та Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами.

Водночас делегація спостерігачів від Парламентської асамблеї Чорноморського економічного співробітництва, які стежили за ходом голосування на виборах до Верховної Ради у неділю 26 жовтня, позитивно оцінила виборчий процес. Про це під час прес-конференції повідомив заступник голови ПАЧЕС керівник грузинської делегації в ПАЧЕС Давид Саганелідзе.

Вибори у Верховну Раду України було організовано і проведено відповідно до міжнародних зобов’язань, демократичних стандартів і національного законодавства, заявили на брифінгу спостерігачі від Організації за демократію і економічний розвиток ГУАМ.

Такими, що відбулися, позачергові вибори до Верховної Ради визнали і в Москві. Зокрема про це сказав Інтерфаксу в понеділок заступник голови МЗС РФ Григорій Карасін.