ВСЕОБУЧ

Чистота депутатських мандатів знову під запитанням

Один з основоположних конституційних постулатів стверджує, що державна влада в нашій країні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Тож відповідно до ст.78 Основного Закону народні депутати виконують свої повноваження на постійній основі і не можуть перебувати при цьому на державній службі та мати будь-який представницький мандат. Законодавчо обумовлено також несумісність депутатського мандата з іншими видами діяльності.

Для чого ми  знову згадуємо ці непорушні правила? З тієї причини, що після кожних виборів з’являється частина політиків, яка надто довго вирішує, змінювати чи ні міністерське крісло на депутатське. І робить це так повільно та довго, що на часі назвати нешироку вулицю Грушевського  на столичному Печерську, по обидва боки якої майже навпроти  розташовані Кабмін і Верховна Рада, справжнісіньким рубіконом.

Ось уже і ЦВК, котра воліє  якомога швидше роздати нардепівські мандати новоприбулим на  вітчизняний законодавчий парнас, суворо нагадує: урядовці, які  після оприлюднення списків переможців цьогорічних перегонів визнані обраними народними депутатами, повинні негайно надати Центрвиборчкому копію  президентського указу про своє звільнення. Йдеться, нагадаємо, про сімох членів Кабінету Міністрів. 

Хвороба  «двох стільців»

Не поспішають із цією важливою процедурою і троє відповідальних посадовців президентської адміністрації, які також повинні отримати депутатський мандат, звільнившись перед цим з попередньої роботи.

Що вже казати про підприємців та бізнесменів,  що істотно поповнили  депутатські лави.  Бо, як небезпідставно стверджують експерти і політологи, таких у новому складі парламенту майже 80 відсотків. Вони також не поспішають сказати «Прощай!» насидженому місцю і передати пульт управління справами в своєму бізнесі іншим особам. А саме до цього закликає їх законодавець: «Обрані депутати в разі роботи в складі керівних органів чи наглядових рад підприємств, організацій, установ або закладів, що мають на меті одержання прибутків, мають надати офіційний документ про вихід з їх складу».

Давньогрецький історик Плутарх, даючи пораду державній людині, зауважував: поспішай удосконалюватися, змінюй на краще свій авторитет, тому що тобі належатиме жити немовби в театрі, на очах у глядачів. Добре було б, якби наші парламентарії прислухалися до цих мудрих слів і ніколи не забували, що вони — публічні люди, а суспільство не пробачає «забудькуватості» ні міністрам, ні депутатам. 

Фанфари  не на часі

Тим часом ЦВК перенесла заходи з нагоди 15-ї річниці з дня свого  утворення на 30 листопада. При цьому нагадавши, що як постійно діючий незалежний колегіальний державний орган діє з 13 листопада 1997 року.

Справді, сьогодні штабістам не до святкування. Ще чинний допоки парламент ось-ось  законодавчо визначиться з перевиборами на п’яти проблемних дільницях, хоча багато хто стверджує, що цей затратний захід  навряд чи буде результативним.

Замалим не щодня Центрвиборчкому доводиться ще й  розбиратися зі скаргами, зокрема і на  їх власну діяльність. Приміром, Львівська обласна філія громадянської мережі «Опора» зацікавилася причиною виходу постанови ЦВК від 11 жовтня 2012 року №1395, якою з Держреєстру виборців доручено знищити зайві записи у зв’язку з виявленням випадків кратного включення виборця до Державного реєстру виборців. Заявникам саму постанову надали, а додатки до неї, які і містили ці записи, надати відмовилися, посилаючись на конфіденційність інформації.

Скаржаться  громадяни і на дії окремих членів та очільників Центральної виборчої комісії. Та, як пояснили на черговому засіданні Центрвиборчкому, ЦВК не наділена повноваженнями щодо розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність самої комісії та її членів.

Міжнародні спостерігачі ще продовжують аналізувати побачене під час виборів в Україні. Як зазначила глава місії Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ Одрі Гловер, остаточний звіт місії  слід очікувати орієнтовно за два місяці.

Хто запізнюється — ризикує

Принагідно згадаємо наших недалеких сусідів литовців, де цього року  восени також відбулися парламентські перегони. Щоправда, новий склад тамтешнього Сейму обирали в два тури. Там також  достатньо довго підбивали підсумки голосування, і цю затримку голова ЦВК Литви Зенос Вайгаускас пояснив в оригінальний спосіб: «Люди просто перевтомилися. Ми встановили обладнання на виборчих дільницях, автоматизували процес, і це дало результати. Інакше було б ще гірше».

Утім, ці слова не переконали литовський Конституційний суд, який відразу по закінченні виборів відправив весь склад ЦВК у відставку з мотивацією: «За недоліки в роботі».