Минулого тижня, 27 серпня, громадські активісти знесли частину приватних парканів та огорож, які заважали вільному доступу до озера Задорожне у Миколаївському районі. Це найбільша водойма поблизу Львова, її в народі називають «Байкалом», яка є улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів та львів’ян, повідомляє Zaxid.net.

Про свій намір силоміць знести самовільно встановлені паркани громадські активісти заявили ще місяць тому – після схожих подій в Одесі. Голова Львівської ОДА Олег Синютка підтримав активістів, але дав забудовникам час до 27 серпня самостійно усунути огорожі. Але протягом місяця жодного паркану власники так і не знесли.

Озеро Задорожне, знімок з космосу

Берег озера віддали в оренду

Боротьба з незаконними парканами довкола озера Задорожного триває не один рік. Для вирішення питання щодо знесення незаконно встановлених парканів на береговій лінії озера збирали багато комісій різних рівнів – районного, обласного тощо. Правоохоронці навіть порушували кримінальні провадження. Ще з минулого року триває досудове розслідування двох кримінальних проваджень щодо захоплення прибережної захисної смуги озера. В інтернеті з’явилися оголошення, в яких йдеться про продаж ділянок та будинків біля озера Задорожне. У деяких чітко зазначено наявність власного пляжу.

Офіційним орендарем майже половини прибережної території, де власне розташовані пляжі, є колективне підприємство «Гові», яке передало право оренди різним приватним суборендарям. Орендує КП «Гові» берег озера ще з 2001 року «з метою облаштування громадської зони відпочинку».

Спочатку Гонятичівська сільрада надала підприємству в оренду на п’ять років земельну ділянку берегової смуги озера «Байкал», загальною площею 5, 62 гектара. У 2005 році КП «Гові» звернулось з проханням продовжити термін оренди ділянки ще на 15 років, представивши інвестиційний проект розвитку цієї території. Продовжити термін оренди вдалось лише через суд і лише у 2008 році. Згідно з рішенням Господарського суду Львівської області, КП «Гові» дали дозвіл на оренду ділянку біля озера до 2023 року.

Хто є власниками орендованої землі?

Навесні 2015 року, коли вчергове порушили питання вільного доступу до пляжів і проходу берегом до озера, КП «Гові» відмовлялася від коментарів і пояснень. Директор фірми Микола Ріжок, колишній депутат Пустомитівської райради, заявляв, що підприємство віддало землю в оренду якомусь яхт-клубу, назви якого він не пам’ятає. 

А от з відповіді Державної екологічної інспекції стало відомо, що КП «Гові» передало ділянку в суборенду не міфічному яхт-клубу, а низці конкретних приватних підприємців. Серед них: мешканець Миколаєва Ігор Буфан засновник та керівник фірми «А. Омега», приватний нотаріус Любомир Віблій, громадянин Ріжок І. М., який, можливо, є родичем директора КП «Гові» Миколи Ріжка та інші люди.

Крім КП «Гові», до встановлення парканів довкола озера причетний також садово-городній кооператив «Цементник», який є розпорядником решти приозерних земель. Кооператив створили з працівників Миколаївського цементного заводу. Завод видобував пісок з кар’єру, який пізніше перетворився в озеро Задорожне. Землі навколо озера роздали для індивідуального садівництва, а пізніше їх оформили під будівництво з правом продажу. 

Нині у системі Єдиного державного реєстру нерухомості відсутня повна інформація про власників прибережної смуги озера Задорожне, бо прізвища справжніх власників не внесено до реєстру.

Активісти і влада інспектують територію озера

Львівські активісти разом із головою Львівської ОДА Олегом Синюткою приїхали 27 серпня на озеро Задорожне, аби на власні очі оглянути територію біля водойми.

Оглядати прибережну територію Олег Синютка розпочав біля одного з бетонних парканів поблизу озера. Під час огляду території голову Львівської ОДА супроводжував представник колективного підприємства «Гові» Андрій Гацков. Оглядали територію і представники громадських організацій «Рабів до раю не пускають» та «Економічного бойкотного руху», начальник львівської міліції Дмитро Загарія, прокурор Львівщини Роман Федик, народні депутати Володимир Парасюк та Тарас Батенко.

Представник фірми «Гові» переконував Олега Синютку та представників громадських організацій, що територія озера, де господарює «Гові», дбайливо доглядається та прибирається від сміття. Андрій Гацков також зауважував, що більшість взятої в оренду території передано іншим суборендарям, діяльність яких підприємству проконтролювати досить складно.

Майже годинний огляд прибережної території завершився імпровізованим брифінгом голови ОДА. При цьому, громадські активісти дорікали керівнику області про його нерішучістю та небажання виконувати свої обіцянки. Адже місяць тому очільник області пообіцяв вирішити проблему парканів навколо озера.

«Частину парканів дійсно знесли, але [вільного] доступу до водойми досі нема. Є озеро і, абсолютно байдуже, чи збудували паркани приватні підприємці, члени кооперативу чи інші люди – йдеться про вільний доступ до водного плеса», – зазначила представниця ГО «Варта-700» Наталія Шелестак.

У відповідь голова ОДА запевнив, що з 27 серпня кожна людина, що захоче відпочити біля озера, має вільно потрапити до води.

«Я сьогодні прийшов, і так кожна людина має прийти, і, від сьогоднішного дня, мати вільний доступ до води», – зазначив Синютка.

Олег Синютка також додав, що поважає підприємців, які чесно ведуть бізнес біля озера Задорожного і сплачують податки і вважає, що надалі слід вирішити питання про безперешкодне ведення бізнесу для них.

Водночас, представник КП «Гові» Андрій Гацков запевнив, що на орендовану підприємством територію біля озера всі охочі і раніше потрапляли безперешкодно, сплачуючи лише за додаткові послуги. 

Цю інформацію спростували місцеві активісти, які переконували, що підприємство завжди брало гроші за вхід. Утім, за присутності Синютки, Гацков пообіцяв журналістам, що до 10-го вересня територію біля озера розчистять від загорож, але потрібен час, щоб домовитися із суборендарями про демонтаж парканів на їхній території.

Але такі обіцянки громадських активістів не задовольнили. Після того, як голова Львівської ОДА разом з іншими чиновниками покинув територію озера, активісти розпочали руйнувати бетонні загорожі біля водного плеса, а потім і залізні сітки в самому озері.

За подіями спостерігали місцеві жителі. Одні з них називали такі дії вандалізмом, інші – підтримували активістів.

Орест ГОРЯНСЬКИЙ
для "Урядового кур'єра",
Юрій КОБРИНЮК,
фоторепортаж