Цієї неділі, тобто вже завтра, ми обиратимемо своє майбутнє принаймні на найближчий час, віддаючи голоси за кандидатів, яким довіряємо. І хай у кожного з нас власні мотиви й уподобання, головне — взагалі не залишитися осторонь, щоб спритники не змогли використати ваш бюлетень у власних інтересах. Отже, шановні співвітчизники, будьте свідомі!

Нагадаємо, що цього разу вибори відбуватимуться за змішаною системою. А тому використовуватимуться два види бюлетенів. Перший — для голосування в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. За його допомогою зможемо віддати голос за кандидата, висунутого однією з 29 політичних партій. Другий бюлетень надруковано окремо для кожного з 213 одномандатних виборчих округів.

З 225 округів у 12, на жаль, голосування не відбудеться через окупацію АР Крим Російською Федерацією та через воєнні дії на частині територій Луганської і Донецької областей.

І все ж на сході країни ЦВК намагатиметься провести голосування на максимальній кількості виборчих дільниць. Зокрема там, де буде безпечно для виборців та будуть створені належні умови для проведення голосування, а також для роботи окружної і дільничних виборчих комісій за участі спостерігачів. Адже безпека людей — понад усе, стверджують фахівці Центральної виборчої комісії.

По всій державі до реєстрів виборців внесено понад 35 мільйонів осіб. З них 5 мільйонів 10 тисяч зареєстровано в Донецькій і Луганській областях. Найбільшу кількість виборчих округів зафіксовано на Донеччині — 21, а на Луганщині — 11.

Віддати голос за обраного кандидата зможуть і ті наші співвітчизники, які нині з різних причин (робота, навчання, відпустка тощо) перебувають за кордоном. Так, на 112 закордонних виборчих дільниць передано 467 364 бюлетені, яких, на переконання ЦВК, має вистачити для всіх охочих. Отже, маємо надію, що ці виборці також будуть активними.

Зможуть проголосувати також і вимушені переселенці, які встигли до 20 жовтня зареєструватися на дільницях у нових місцях перебування. Людей, яким довелося покинути домівки, рятуючи власні життя та родини, нині налічується понад 300 тисяч. Тож сподіваємося, що більшість з них — свідомі українці й обов’язково прийдуть на вибори.

Не буде проблем, на переконання ЦВК, і у голосуванні для військовослужбовців, які нині перебувають у місцях постійної дислокації.

Загальна кількість спостерігачів на цих виборах, зареєстрована ЦВК, становить 2321 особу: 304 — від 21 іноземної держави та 2017 — від 20 міжнародних організацій.

Велику увагу приділятимуть охороні правопорядку під час голосування. Якщо на виборах Президента у травні було задіяно понад 50 тисяч представників міліції та Нацгвардії, то цього разу, зазначають у прес-службі МВС, їх буде аж 82 тисячі. Причому 61 тисяча міліціонерів безпосередньо охоронятиме виборчу документацію і власне сам процес виборів. Ще 18 тисяч правоохоронців патрулюватимуть вулиці поблизу дільниць. Решта, а це ще 4 тисячі людей, діятимуть як групи спеціального реагування на найбільш небезпечних територіях, де потенційно є небезпека якихось терористичних чи агресивних дій певних осіб.

Також нагадаємо, що 23 жовтня набрав чинності  Закон N1703-VII «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян». Він, власне, якраз і передбачає посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян. Тобто у ньому йдеться про покарання за підкуп, підтасовку результатів волевиявлення, підробку виборчої документації та інші порушення виборчого процесу. Міністерство внутрішніх справ ретельно фіксує всі звернення щодо порушень виборчих прав і законності проведення виборчого процесу.

За час нинішньої кампанії в Україні станом на 23 жовтня зареєстровано 1327 заяв та повідомлень про правопорушення, пов’язані з виборчим процесом. За ними відкрито 227 кримінальних справ. Найбільше у Києві — 27, Чернігівській — 25, Харківській, Запорізькій та Одеській областях — по 18. За ними йдуть Київщина —14, Черкащина — 13 й Житомирщина — 11.

Серед інших ризиків, які чатуватимуть на нас у день виборів, — використання чорного піару, негативних виборчих технологій та адмінресурсу.

Але той, кому не байдужа доля України, має обов’язково проявити свою активну громадянську позицію, прийти на вибори й зробити власний свідомий і неупереджений вибір. Адже маємо розуміти, що саме байдужість мільйонів породжує свавілля одиниць. І щоб цього не допустити, маємо бути активними, пам’ятаючи, що саме від нас із вами залежить, чи житимемо завтра у демократичній країні та чи триматимемо курс на євроінтеграцію.

ПРЯМА МОВА

«Наша ціль – дотримання законодавства усіма сторонами виборчого процесу»

Арсен АВАКОВ,
міністр внутрішніх справ:

— 23 жовтня набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян». Не слід спрощено сприймати його дію тільки як посилення покарання. Завдання в іншому. Органи внутрішніх справ не будуть виявляти виборців, які погодилися на підкуп. Наша ціль — наближення виборчого процесу в Україні до демократичних стандартів та дотримання вітчизняного законодавства усіма сторонами виборчого процесу, а також профілактика можливих порушень виборчих прав громадян.

Показово, що найбільше кримінальних справ щодо порушення виборчого процесу за цим законом відкрито за статтею 157 КК — перешкоджання реалізації виборчого права або роботі виборчої комісії чи діяльності офіційного спостерігача. За цією статтею вже відкрито 106 кримінальних проваджень. На другому місті стаття 296 — хуліганство, це 48 справ.