— Події, які нині відбуваються у Києві, нікого не залишають байдужим. Проте найголовніше зараз — виконати соціальні зобов’язання держави перед людьми та гарантувати захист найвразливішим категоріям населення. А для цього маємо забезпечити безперебійну і стабільну роботу всієї соцсфери. На цьому наголосила міністр соціальної політики Наталія Королевська під час всеукраїнської селекторної наради з питань забезпечення ефективної планової роботи соціальної сфери у січні та протягом року.
Держбюджет на 2014 рік, за словами міністра, для соцсфери не ідеальний, адже її потреби більші, ніж можливості, які надає економіка. Саме тому треба якомога ефективніше використовувати кожну соціальну гривню та забезпечити чітку адресність кожної соціальної виплати і допомоги.
Наталія Королевська поінформувала, що у цьому бюджеті збільшені на 22%, або на 8,9 мільярда гривень, держдопомоги сім’ям з дітьми, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам. Міністр наголосила, що вимагає від регіонів забезпечити перерахунок, а потім моніторинг та жорсткий контроль за кожною виплатою.
Також на 25,5%, або на 124 мільйони гривень, збільшуються видатки на допомогу дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування. Тому кожна дитина має перебувати під соціальним захистом.
Міністр також повідомила, що в січні на виплату держдопомог передбачено 3 мільярди 619 мільйонів гривень. Вже перераховано в регіони 3 мільярди 249 мільйонів, або 100 % першого траншу. Однак, зауважила посадовець, на її ім’я приходять скарги, що в деяких регіонах, зокрема в Донецькій, Запорізькій, Івано-Франківській, Луганській, Тернопільській, Харківській, Черкаській, Херсонській областях, люди ще не отримали виплат або отримують їх несвоєчасно. Тому вона доручила проконтролювати отримання коштів на місцях. Адже, на її переконання, неприпустимі затримки навіть на кілька годин, а тим паче на добу чи на кілька діб. Бо у багатьох людей, які отримують державну допомогу, ці гроші — єдине джерело виживання. Тому керівники в регіонах мають вжити термінових заходів. «А ті, хто цього не зробить, згодом самі отримуватимуть допомогу — з безробіття!» — наголосила Наталія Королевська.
Крім того, повідомила міністр, правліннями фондів соцстрахування — від нещасних випадків на виробництві, з тимчасової втрати працездатності та на випадок безробіття — затверджені повністю збалансовані та бездефіцитні бюджети. На 20 січня вже профінансовані виплати на січень у розмірі 832 мільйони гривень. Прийняті бюджети фондів дають змогу в 2014 році збільшити цілу низку страхових виплат та забезпечити їх своєчасність, констатувала вона.
— Тепер головне завдання — проконтролювати своєчасність виплат. Усі вони мають виконуватися вчасно і в повному обсязі. А також актуально — перевірити своєчасність подачі документів. Якщо я дізнаюся, що в якійсь області чи районі документи були оформлені чи подані невчасно, зроблю кадрові висновки, — наголосила Наталія Королевська.
Вона зазначила, що є непоодинокі випадки, коли, наприклад, лікарняний листок був оформлений ще в листопаді, а гроші й досі не отримані. І з’ясовується, що людина вчасно подала всі належні документи роботодавцю, а той передав їх до відповідного фонду лише у середині січня. Що відбувається з ними протягом 2 місяців — невідомо. Тож міністр доручила провести ревізію та звірити дати, коли людина здає документи роботодавцю і коли він доставляє їх до фонду. А також коли роботодавець отримує компенсацію за лікарняними листками, а коли їх отримують працівники.