ПОЧИН

На батьківщині відомого актора, кіносценариста і режисера Івана Миколайчука вперше пройшов кінофестиваль "Білий птах". Непересічний чоловік, який взявся організувати буковинський кінофестиваль на власному ентузіазмі, - Олександр Каленик, колишній студент театрального інституту, історик, літератор. Навесні цього року він поїхав у громадських справах на Путильщину. Саме там, у мальовничому селі Розтоки, в погожі жовтневі дні 1970-го Юрій Іллєнко та співавтор сценарію, один з головних акторів фільму "Білий птах з чорною ознакою", уродженець села Чорториї сусідньої Кіцманщини Іван Миколайчук завершували зйомки знакового для нашого кінематографа фільму. У спілкуванні з путильчанами й виникла в Олександра Васильовича ідея відзначити 40-річчя створення цієї колоритної кінострічки.

Романтичний задум і грандіозний сценарій пана Каленика вперся у складні реалії життя. На кількох підприємствах, у місцевих ковалів, до яких належав його батько, зібрав дещицю: на автобус учасникам художньої самодіяльності Чорторийської школи імені Івана Миколайчука.

На ентузіазмі попрацювала на фестивалі і вчителька з Чорториї Марія Кубей, котра десятиліттями досліджує життя і творчість свого відомого земляка. Два роки тому у видавництві "Прут" вийшла її книжка "Карби Івана", що вмить розійшлася.

У найкращому кінотеатрі обласного центру "Чернівці" демонстрували односерійного "Білого птаха з чорною ознакою", виступили науковці національного університету.

Не запускаючи руку в державну скарбницю, за скромних спонсорських три тисячі гривень вдалось досягти "нескромної" мети: спонукати молодих земляків великого Миколайчука до пізнання його духовних глибин; "відірвати їх від віртуальності в комп'ютерах" і побачити по-новому своє кіно і книгу; знайти людей, - від голови сільської ради, історика Івана Загарія, працівників культури Григорія Волинця та Інни Онацької до вчительки сільської школи і професора - готових прислужитися добрій справі.

- Наш перший "Білий птах" лиш стає на крило, - каже Олександр Каленик. Проба сил, щоб уникнути помилок для проведення другого - у червні наступного року, з нагоди 70-річчя уродин Івана Миколайчука". До цієї дати Каленик готує свою книжку історії кінематографа Буковини з 1896-го до наших днів.