"Чи ви чули галицький шлягер?"

Микола ШОТ
7 липня 2016

Українська пісня й надалі в рідній хаті не лунає вільно. Щоб зазвучала вона на радіо- та телехвилях, доводиться з боєм ухвалювати відповідні закони, бо багатьом  п’ятиколонникам у нашій країні більше до вподоби  російська попса з тюремним шансоном. Тому відомий виконавець  народний артист України Ярослав Борута три роки тому в Івано-Франківську  заснував Всеукраїнську народну пісенну премію «Галицький шлягер».

Фестиваль поставив за мету підтримувати українську пісню, зокрема  естрадну. «Це пісні з гарною мелодією, змістовним текстом, — каже пан Ярослав. — Українофоби витісняють її з ефіру, натомість підсувають слухачам  музичний ширвжиток, несмак». 

Головою оргкомітету став славетний поет-пісняр Вадим Крищенко. Каже, в новому проекті прагнули дати нове дихання колись  популярним  пісням. Але  після першого фесту «підтягнулися виконавці, серед яких чимало молодих». Тож вирішили не тільки згадувати минуле, а й відкривати нові шлягери та імена.

Цього року перший відбірковий тур зорганізували в Тернополі. А ось гала-концерт є намір провести на початку наступного року у Львові. Незважаючи на регіональну назву «Галицький шлягер», планують поширити фест і на великі сцени інших міст. У Тернополі змагалися співаки з Івано-Франківська, Львова,  Києва, Одеси, інших міст — у конкурсі можуть брати участь виконавці з усієї країни та  діаспори.

Чому ж фестиваль називається народною премією? Бо  обов’язки журі поклали на кожного, хто прийшов до Палацу культури «Березіль» ім. Леся Курбаса. Їм роздали  бюлетені для голосування з іменами конкурсантів і назвами пісень. Артисти виконували дві українськомовні пісні, а глядачі мали  обрати з них одну. Твір-переможець удостоїться, крім диплома лауреата, також призу на гала-концерті. До слова, ескіз такої нагороди розробив сам Ярослав Борута, а виготовляють статуетку прикарпатські умільці.

Пісні на «Галицькому шлягері» дарували Степан Гіга, Микола Свидюк,   Алла Попова,  Ярослава Руденко, Володимир Вермінський,  квартет «Гетьман». Бурхливі оплески тернопільців заслужив колектив у складі чотирьох молодих виконавців «Будьмо». Їхні динамічні твори «Тебе любив» і «Поведи мене» опинилися на шлягерній вершині.

Важливо, що на фестивалі прозвучали прем’єри пісень патріотичної значущості. Львів’я  нин Сергій Котовський  за кілька днів до відбіркового туру написав пісню на вірш Богдана Стельмаха «Шлюбний перстенець» про  нині найболючіше, найтривожніше — захист української землі. Пісенний герой  просить у коханої вибачення і йде на фронт. Вірить: коли війна мине, повернеться із шлюбним перстенцем, виклепаним з кулі, й поведе своє кохання під вінець. Глибокі слова, задушевна музика не могли не торкнутися, не зворушити струн глядацьких сердець.          

Не повинні вмирати й хороші пісні. Це ще раз зі сцени нагадав один з постійних ведучих фестивалю народний артист України Анатолій Матвійчук.  «Будь українцем відверто, завзято, незгибно, усюди й завжди», — закликав Вадим Крищенко в одному із власних віршів, які пролунали зі сцени в авторському виконанні. А ще Вадим Дмитрович зачитав привітання  міністра культури  Євгена Нищука. Одначе, крім цього вітального листа, владні органи  й не намагалися підтримати  «Галицький шлягер». 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua