"Чим нагороджують героїв?"

26 лютого 2015

Чи потрібно нагороджувати громадян за геройські вчинки? На перший погляд таке запитання здається недоречним, та  час від часу дискусії на цю тему пожвавлюються, зокрема й у ЗМІ. Та досвід бойових дій на сході України засвідчує колосальне значення заходів інформаційної війни для здобуття переваги в протистоянні із супротивником.

Ефективність російської пропаганди в зомбуванні громадян Росії й жителів Донбасу, а також частини України і, на жаль, інших країн,  беззаперечна: досвід колишніх спеціалістів 5-го управління КДБ використовують сповна. Тож треба захищатися.

Не останню роль має відігравати  ідеологічна стійкість громадян держави, що захищається. І тут важко переоцінити значення нагород — спроби не враховувати прагнення особистості бути визнаною ніколи не мали успіху (хоч історії відомо три марні(!) спроби деяких країн позбутися нагород). Але нагородна система держави виконує свої стимулюючі функції лише в тому разі, якщо вона досконала, — відзначення героїв повинно спонукати їхніх товаришів на нові подвиги.

Нагороди — це не просто металеві брязкальця, а еквівалент заслуг, за яким їх отримано, тому вони повинні бути гідними цих заслуг, бути предметом гордості нагороджених. Адже і нагорода має бути так само достойною героя, як і герой нагороди.

Багато століть ордени й медалі — невід’ємні атрибути кожного суспільства, які відображають його зміни: замість монархічних нагород з’явилися республіканські, а замість відзнак колоніальних імперій — нагороди незалежних держав. Змінюється символіка орденів і медалей, але й досі вони залишаються найпопулярнішими відзнаками за мужність у бою, старанність у праці, мудрість в управлінні.

Вочевидь, громадянинові бажано мати уявлення про нагороди своєї країни. Тому, вочевидь,  плакат  «Державні нагороди  України», надрукований Всеукраїнським об’єднанням громадян «Країна» разом з ВТО «Орден», слід вважати важливою державницькою справою. Зазначимо, що для всіх органів державної та виконавчої влади плакат надають безкоштовно. 

Олександр СОПОВ
для «Урядового кур’єра»



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua