"Хто поверне українцям здоров’я?"

Катерина МАЦЕГОРА
14 листопада 2013

Про надходження на споживчий ринок України неякісної продукції та про заходи уряду, спрямовані на запобігання цій проблемі, розповів на урядовому брифінгу голова Державної інспекції з питань захисту прав споживачів Сергій Орєхов.

«За дев’ять місяців цього року від споживачів надійшло понад 600 звернень про неналежну якість побутової техніки, яка реалізовувалася в провідних торговельних мережах нашої країни. Інспекції з питань захисту прав споживачів, реагуючи на ці заяви, провели майже 250 позапланових перевірок», — озвучив статистичні дані посадовець.

Відтак за цей період проінспектовано понад 13 тисяч одиниць електропобутових товарів. З них половину довелося зняти з реалізації, зокрема через брак супровідних документів щодо якості та безпеки товару та невідповідність вимогам нормативних документів.

Для глибшого розуміння ситуації Сергій Орєхов навів кілька прикладів. У вересні багатодітна родина постраждала через займання холодильника одного з південнокорейських брендів. Внаслідок пожежі втратила помешкання. Перевіривши торговельну мережу «Ельдорадо», представники Держспоживінспекції видали припис про вилучення з реалізації холодильників цієї марки — продукція не відповідала вимогам технічних регламентів безпеки низьковольтного електричного обладнання, його електромагнітної суміщеності, максимально дозволеного споживання електроенергії холодильним обладнанням.

«Торговельна мережа проігнорувала припис і не попередила споживачів про вилучення продукції. Це потрібно було зробити в обов’язковому порядку згідно з вимогами частини 8 статті 32 Закону «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції». Ви можете собі уявити таку ситуацію в Європі? Я — ні», — цілком слушно наголосив посадовець.

А потім додав, що в «Ельдорадо» його відомство зафіксувало реалізацію понад 200 найменувань товарів, які не відповідають встановленим вимогам. Припису — заборонити продукцію — підприємство не виконало. Тож у листопаді цього року йому винесено постанову про накладення штрафних санкцій у 100 мільйонів гривень.

У торговельній мережі «Комфі-Трейд» до «чорного списку торговельних марок» потрапили електрочайники від Kenwood та Philips, тепловентилятор Delonghi, холодильник-морозильник Indesit. Як пояснив Сергій Орєхов, ці марки обрано для перевірок, зважаючи на статистичні дані причин виникнення пожеж Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту. В цьому випадку штраф сягнув 85 тисяч гривень. В «Епіцентрі» Держспоживінспекція виявила близько 300 найменувань продукції, не придатної до використання.

«Торговельні центри — «сірі дилери» — масово ігнорують закон, ризикуючи водночас здоров’ям громадян. А згідно з пунктом, прописаним в Угоді про асоціацію з ЄС, Україна має забезпечити захист прав своїх споживачів, підтримуючи, зокрема, вітчизняного товаровиробника. Хто поверне здоров’я споживачеві? Влада, бізнес, суспільство повинні знайти відповідь», — резюмував фахівець. 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua