"Із «Червоною калиною» — до боротьби"

24 сiчня 2023

26 травня 1991 року в рідному селі Степана Чарнецького Шманьківцях встановили пам’ятник митцеві авторства Івана Мулярчука. Фото з сайту decentralization.gov.uaУ Заводській територіальній громаді Тернопільської області давно знають про надзвичайну міць пісні «Червона калина». Адже в одному із сіл громади в родині місцевого священника народився її автор — український поет, перекладач, журналіст, фейлетоніст, театрально-музичний критик, актор, режисер та громадський діяч Степан Чарнецький.

«Можна сказати, що постать Степана Чарнецького для нашої громади — невичерпне джерело натхнення, — розповідає голова Заводської селищної ради Людмила Павлінська. — Те, що ми пов’язані з такою особистістю, неначе накладає на кожного певний духовний обов’язок: ми не можемо робити того, що зганьбило б його пам’ять. Саме завдяки цьому маємо чималу кількість добровольців на фронті — понад 100 осіб. Це досить багато з огляду на невелику кількість нашого населення — приблизно 7 тисяч жителів. У нас чимало волонтерів — майже кожен допомагає фронту та вимушеним переселенцям».

Завдяки зв’язку з постаттю Степана Чарнецького в Заводській громаді протягом багатьох років особливу увагу приділяли патріотичному вихованню. Ще до проголошення незалежності України, 26 травня 1991 року, в рідному селі Чарнецького Шманьківцях встановили пам’ятник митцеві авторства тернопільця Івана Мулярчука. Тоді ж, у травні, відбувся перший обласний фестиваль мистецтв «Червона калина», приурочений до 110-го дня народження поета. На святкування приїхала дочка поета Олександра Чарнецька-Кучма, а весь стадіон, на якому проходив фестиваль, було вкрито синьо-жовтими прапорами. Із нагоди фестивалю на місці колишнього священницького помешкання місцеві жителі посадили 110 кущів червоної калини. Відтоді фестиваль проводять фактично щороку, збираючи творчі колективи з усієї Тернопільщини.

«Маємо певні плани щодо надання нашому фестивалю статусу всеукраїнського, — веде далі Людмила Павлінська. — Ми обговорювали це з головою обласної адміністрації. Тож постать митця сприятиме економічному зростанню нашої громади».

Із початку повномасштабного російського вторгнення Заводська територіальна громада прийняла понад тисячу переселенців. Більшість із них оселялася у приватних будинках місцевих жителів, які без вагань відчинили для них свої двері. Селищна рада забезпечує переселенців продуктами, а військових — формою та екіпіруванням. Нині майже 170 внутрішньо переселених осіб залишилися в селах Заводської громади, більшість працює, займається різноманітним бізнесом.

Заводську територіальну громаду утворено 2015 року на початку реформування місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою. Підсумком співпраці громади, Міністерства розвитку громад та територій України і програми Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) тут відбулася масштабна реконструкція школи мистецтв, де багато дітей мають нагоду розвивати здібності й таланти.  А на вході до будинку культури висить меморіальна дошка, присвячена талановитому поетові, акторові, громадському діячеві Степану Чарнецькому, а педагоги розповідають учням про видатного земляка, який народився 142 роки тому (21 січня 1881 року). Він і нині піснею «Червона калина» надихає українців до боротьби за волю та незалежність, спонукає наших партнерів допомагати задля перемоги над російським агресором.

Відділ регіональних проєктів та кормережі,
«Урядового кур’єру»



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua