"На Закарпатті вивчають чеську та болгарську"

Василь БЕДЗІР
18 жовтня 2013

У місті Мукачевому понад століття живуть болгари. Обробляючи родючі землі в заплаві Латориці, вони навчили місцевих жителів вирощувати перець, інші теплолюбні культури. За багато років стали тут своїми, але так і не розчинилися в багатомовному Закарпатті.

Щоб не втрачати зв’язків із праматірною державою, щороку члени місцевого товариства імені Кирила й Мефодія, студенти Слов’янського інституту та Ужгородського національного університету разом із нащадками мукачівських болгар на запрошення Міністерства вищої народної освіти Болгарії вирушають до цієї балканської країни. Тут прослуховують лекції з менеджменту, психології та географії, здійснюють екскурсії.

В останній поїздці віце-президент всеукраїнського товариства «Україна — Болгарія» Христо Роглєв та голова міського товариства болгарської культури Ганна Бегей-Карауланова домовилися про відкриття з 1 січня наступного року в Мукачевому недільної школи з вивчення болгарської мови.

Тим часом багатомовність шкіл краю вже приросла чеською. Її зокрема почали вивчати в Ужгородській школі №3 у рамках спільного проекту Закарпатської області з чеським краєм Височіна. У приміщенні навчального закладу зробили ремонт крила школи, де розміщено клас, медпункт, туалети тощо. Витрачено понад 200 тисяч гривень, з яких 100 тисяч надано з обласного бюджету і 100 тисяч — чеською стороною. Крім того, через фонд «Віза» («Височіна-Закарпаття») чеська сторона надала ще 60 тисяч гривень на придбання меблів, мультимедійного обладнання тощо.

Директор школи Світлана Фесенко розповіла, що школу зведено 80 років тому за кошти уряду колишньої Чехословаччини. З 1935-го по 1938 рік це була гімназія, названа на честь першого чехословацького президента Т. Масарика. Нині представники понад 20 національностей поглиблено вивчають тут російську, англійську та інші іноземні мови.



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua