З’явилося багато компаній, які видають себе за лізингові, що зареєструвалися в Нацкомфінпослуг і з формальної точки зору виконують закон, але не здійснюють функцій лізингу. Псевдолізингові компанії збирають з клієнтів платежі обсягом 20—50% вартості купленої техніки, які називають авансами за неї. Але потім виявляється, що це плата за консультаційні послуги або адміністративний внесок (насправді такий платіж становить 2—3% вартості техніки). Про це повідомила директор асоціації лізингу України Марина Масіч.
Саме цей платіж і є шахрайським елементом, після якого всі взаємини з лізингодавцем втрачають сенс. Тому що коли людина з’ясовує, що сплатила не частину тіла майбутнього предмета лізингу, а послуги за оформлення договору, вона потрапляє в ситуацію, коли їй треба виплачувати або весь кредит, або виходити з цих правовідносин, але тут теж багато проблем. Коли клієнт розриває договір, він не отримує права відшкодування. А суди залишаються на боці так званих лізингодавців, тому що договір було підписано… добровільно.
За словами директора лізингової компанії «ЕСКА Капітал» Антона Дядюри, клієнтів залучають різними акційними пропозиціями, розміщеними на інтернет-ресурсах. Клієнт «ведеться» на низькі ціни. Якщо товар в оголошенні дешевший на тисячі гривень, ніж в офіційному прайсі виробника, то варто замислитися, що з цією технікою щось не так. Крім того, в договорах псевдолізингових компаній не вказано термінів поставки товарів або вказано терміни рік і більше.
А репутацію компанії можна перевірити за кілька хвилин в інтернеті, звернувшись зокрема до спеціалізованих форумів потерпілих від шахрайства. А ось уклавши договір, який містить грабіжницькі умови, клієнт має дуже обмежену можливість спонукати аферистів до виконання зобов’язань або повернення коштів. Адже під тими кабальними умовами він підписався сам. На судовий захист ідуть довгі місяці чи й роки без будь-якого гарантованого результату.
Щоб запобігти подальшому поширенню шахрайства під прикриттям лізингу, фахівці радять звертатися до Асоціації лізингодавців України, до складу якої входять провідні компанії, які чесно працюють (uul@uul.com.ua). Слід поцікавитися постачальником та попросити можливість із ним поспілкуватися та ознайомитися з відповідним договором. Договір фінансового лізингу варто читати уважно й не поспішати, хоч би як менеджери вас підганяли. Краще взяти додому на кілька днів, але шахраї ні за що не погодяться вам його віддати — це буде перевіркою. До речі, саме утискання за термінами — уже сигнал, що компанія має що приховувати. Якщо термін постачання техніки перевищує розумні строки тиждень-два-три, то краще пошукати іншу компанію. І в жодному разі нічого не платити до підписання оригіналу договору обома сторонами.
Якщо вас, попри всі перестороги, все-таки ошукали, то, не розриваючи договору (до чого вас схилятимуть пройдисвіти), необхідно звернутися по юрдопомогу, щоб спробувати захистити свої майнові права в цивільному та (або) кримінальному судочинстві, паралельно звернувшись зі скаргами до Нацкомфінпослуг, Держпродспоживслужби та правоохоронних органів.
Марія ЄВМЕНЕНКО
для «Урядового кур’єра»