"Отруту знято з реєстрації"

Леонід ОЛЬШЕВСЬКИЙ
14 сiчня 2014

Небезпечна для всього живого отрута фосфід цинку (ФЦ) і всі її форми й препарати остаточно заборонено для застосування, продажу та реклами.

ФЦ останні кілька десятиріч використовували для труєння мишоподібних гризунів на території України. Тривалий час контролюючі органи закривали очі на те, що крім мишей і пацюків, жертвами препаратів, до складу яких входив ФЦ, ставали мисливські й домашні тварини, а також рідкісні червонокнижні види (про це «УК» повідомляв у публікаціях «Чи з’їдять нас миші» від 27.09.2013 року та «Посівам захист, гусям — життя» від 5 червня 2013-го). Зокрема ми інформували читачів про випадки масового отруєння гусей у Харківській області (близько п’яти тисяч!) і в заповіднику Асканія-Нова (майже тисяча). Також у переліку вразливих видів опинилися дрохви, хижі птахи, дикі кабани й інші види тварин.

Громадські організації за підтримки ЗМІ, депутатів ВР, широкого загалу та контролюючих органів провели роз’яснювальну роботу в суспільстві щодо шкоди цього пестициду та його різноманітних форм, через суди домоглися рішень про його заборону. І ось є наказ відповідного державного органу про скасування реєстрації фосфіду цинку та його вилучення з Державного реєстру пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання на території України.

Таке рішення сприятиме боротьбі з нелегальним розповсюдженням та рекламою цих препаратів, тож тим, хто ще не зняв банери з пропозицією купувати цей пестицид, варто поспішити, щоб не потрапити під дію відповідних статей Адміністративного кодексу.

Варто нагадати, що ФЦ давно заборонено в сусідніх Білорусі та Росії, де перейшли на біологічні препарати від мишей, які хоча й не є абсолютно ідеальними, проте шкода від них для птахів та великих ссавців значно нижча. Ці препарати є в переліку тих, що виробляються українськими виробниками і широко пропонуються для продажу.

Отже, посвідчення про державну реєстрацію препаратів на основі фосфіду цинку втратили чинність, а екологісти продемонстрували вміння домагатися конструктивних рішень на користь довкілля. 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua