"Полтавці навчали іноземців розводити ехінацею"

Олександр ДАНИЛЕЦЬ
31 липня 2013

ІННОВАЦІЇ

В обласному центрі відбулася міжнародна наукова конференція

Конференція відбулася на базі Полтавської державної аграрної академії та станції лікарських рослин НААНУ в Березоточі, що біля Лубен. А участь у ній взяли майже всі провідні фахівці пострадянських країн, де переймаються цією проблематикою, щоб обговорити інноваційні підходи до вивчення цієї корінної жительки південноамериканських прерій, яка останнім часом стала популярною у світі.

Чому саме Полтава? Бо в масштабах колишнього Радянського Союзу це вже третя така конференція, присвячена ехінацеї (попередня була рівно 10 років тому), і всі їх проводили тут. В СНД Полтаву вважають центром щодо її вивчення. А, крім того, в Кобеляцькому районі на полях підприємства, яке очолює досвідчений аграрій Микола Андрієнко, — найбільші в Україні плантації ехінацеї — до 300 гектарів. Її тут культивують уже 20 років у такій кількості, що отриманої лікарської сировини вистачає не тільки для України — її реалізують і за кордоном.

— Нині подаємо два нових сорти на реєстрацію: ехінацеї пурпурової Герхард Мадаус, названий на честь одного з перших у Європі дослідників цієї рослини, і ехінацеї блідої Вальс прерій, — розповідає доцент кафедри землеробства і агрохімії Полтавської державної аграрної академії Сергій Поспєлов. — Сподіваємося, що ці сорти посядуть чільне місце на полях нашої області. Також представили учасникам конференції книжку «Ехінацея в Україні за сто років». Подібного видання у світі поки що немає. Найближчим часом воно надійде в бібліотеки.

За його словами, великий обсяг роботи щодо створення цієї книжки виконав голова Полтавського відділення Українського ботанічного товариства Віктор Самородов. Він з’ясував, що вперше зразки ехінацеї були представлені на виставці в Лубнах іще 1915 року. А в Березоточу, на дослідну станцію лікарських рослин, вона вперше потрапила 1945-го. Але ∂рунтовно цю рослину вивчають і продукують на Полтавщині чверть століття.

— Мені приємно усвідомлювати, що полтавці — піонери у вивченні ехінацеї у країні, що ми виводимо нові сорти, які використовують не тільки в гуманітарній медицині, а й у ветеринарії, зоотехнії, бджільництві. Адже ехінацея — чудовий медонос. Багато хто використовує її для озеленення, прикрашає нею присадибні ділянки. А першим в області використав ехінацею у тваринництві Микола Іванченко, який захистив на цю тему дисертацію. На її основі вже напрацьовані препарати, які випускаються в Україні, — каже Віктор Самородов.

— Ми вже тривалий час додаємо ехінацею в корм бикам-плідникам, — підтримує розмову голова правління ПАТ «Полтаваплемсервіс» Микола Іванченко. — Вона підвищує у них потенцію, як і в кнурів. Окрім того, збільшує спермагенез. 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua