ВИСНОВОК
Слідчі прокуратури Донецької області не мають наміру порушувати карну справу за фактом смерті одного з учасників акції протесту
Виконуючи доручення Президента України та Генерального прокурора, слідчий відділ прокуратури Донецької області проводив перевірку за фактом смерті 70-річного Геннадія Конопльова – учасника акції протесту чорнобильців біля приміщення Пенсійного фонду в Донецьку. Як відомо, 27 листопада надвечір співробітники МНС України та правоохоронці демонтували намет, який раніше надали протестуючим. Одному з голодуючих у цей час стало погано і невдовзі, не приходячи до тями, він помер у автомобілі «Швидкої допомоги». Співробітники прокуратури зробили висновок, що між смертю людини та діями працівників міліції та МНС не має причинного зв‘язку.
«Приймаючи рішення, ми виходили з об‘єктивних даних, які встановлені в ході перевірки, - зазначив прокурор Донецької області Володимир Вишинський. – Були опитані учасники акції, медпрацівники, співробітники міліції та МНС, проведені судово-медичні дослідження, які потрібні в таких випадках. До матеріалі перевірки також долучені та вивчені відеозаписи з місця подій».
А події того вечора розгорталися стрімко. Напередодні Донецький окружний адміністративний суд своїм рішенням обмежив проведення акції протесту і наступного дня про це повідомили учасникам голодування. А ще через пару днів о 18.30. до наметового містечка приїхали співробітники МНС за «своїм» наметом(цей, найбільший з наметів, де встановили дві пічки-«буржуйки», в перші дні акції чорнобильцям «позичили» за сприяння керівників облдержадміністрації). «Перед початком демонтажу учасники акції були попереджені, - стверджує прокурор. – Після цього практично всі особи, які були в наметі, вийшли з нього і, як підтверджує відеозапис, після того, як брезент зняли, на місці залишилося тільки дві людини, які сиділи біля столу».
Слідчі категорично заперечують версію чорнобильців, які емоційно розповідали, що в темряві по них «топталися ногами», оскільки під час перевірки не виявили фактів нанесення комусь фізичних пошкоджень. А що стосується безпосередньо загиблого Геннадія Конопльова, за словами Володимира Вишинського, на нього натрапили після монтажу намету в кількох метрах від цього місця. Медики надавали першу допомогу спочатку тут, а потім у автомобілі «Швидкої допомоги», проте все марно…
Судово-медична експертиза не виявила на тілі покійного жодних пошкоджень, а також виключила можливість отруєння його чадним газом під час демонтажу намету. Причиною смерті, за висновком судових медиків, стала «недостатність коронарного кровообігу з ішемічними пошкодженнями міокарду, що розвивалася на фоні наявної хронічної ішемічної хвороби серця». За день до загибелі 70-річний голодуючий шахтар-пенсіонер справді звертався до медиків із скаргами на погіршення самопочуття. Йому поставили діагноз «ішемічна хвороба серця з ознаками стенокардії» та запропонували госпіталізацію, від якої він відмовився.
«З урахуванням всіх зібраних доказів та матеріалів, за відсутності складу злочину за фактом дій співробітників міліції, МНС та медичних працівників слідчим відділом прокуратури Донецької області прийнято рішення про відмову в порушенні карної справи», - підсумував прокурор Донеччини.
Акцію протесту проти зменшення розмірів своїх пенсій чорнобильці Донецької області розпочали ще в середині листопада. Намагаючись привернути увагу до своїх проблем, частина з них оголосили голодування. Після погіршення самопочуття та госпіталізації окремих протестуючих білі пов‘язки «Я голодую!» одягали колеги по акції. Місцева влада в цей час всіляко заперечує можливість «силового варіанту», з допомогою якого доведеться згортати намети і вивозити звідси людей. Хоча нещодавно чорнобильців вкотре(цього разу через мегафон) попередили про рішення окружного адмінсуду і запропонували таки припинити акцію.