Росію слід відсторонити від участі в Олімпійських іграх-2016, Паралімпіаді-2016 й інших міжнародних змаганнях. Таку заяву зробив комітет атлетів Всесвітнього антидопінгового агентства, коментуючи звіт організації про допінг-програму, яку в Російській Федерації курирували спецслужби і влада країни. Комітет переконаний, що розслідування потрібно продовжити, а міжнародні федерації мають ввести санкції, щоб захистити чистий спорт.
Отже, після публікації доповіді Всесвітнє антидопінгове агентство закликало відсторонити російських спортсменів від участі у всіх міжнародних змаганнях, зокрема Олімпійських іграх 2016 року.
«ВАДА закликає спортивне співтовариство заборонити російським спортсменам брати участь у міжнародних змаганнях, зокрема Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро, поки не зміниться антидопінгова культура», — написав у Twitter офіційний представник ВАДА Бен Ніколс.
В агентстві назвали кількість прихованих позитивних допінг-тестів російських спортсменів у зимових і літніх видах спорту. Найбільшу кількість прихованих тестів було виявлено у легкій атлетиці — 139. Крім того, 117 — у важкій атлетиці, 37 — в неолімпійських видах спорту, 35 — в паралімпійських дисциплінах, 28 — у боротьбі, 27 — у веслуванні на байдарках і каное, 26 — у велоспорті, 24 — в ковзанярському спорті, 18 — у плаванні, 14 — в хокеї, 13 — в лижних гонках, по 11 — у футболі й академічному веслуванні, 10 — в біатлоні й ще 67 у 17 інших видах спорту.
Згідно з доповіддю керівника ВАДА Річарда Макларена, яку було опубліковано 18 липня, міністерство спорту РФ, центр підготовки спортсменів, ФСБ і дві антидопінгові лабораторії в Москві й Сочі були замішані у приховуванні та підміні позитивних допінг-проб, а також підтримці допінгової програми в російському спорті.
Президент Росії Володимир Путін у відповідь на доповідь ВАДА щодо потурання російської влади вживанню допінгу заявив про втручання політики у спорт. Однак повідомив, що посадовців, яких у звіті ВАДА назвали виконавцями махінацій, відсторонять до повного розслідування.
Раніше Міжнародна федерація легкоатлетичних федерацій відсторонила російських атлетів від участі в Олімпіаді та міжнародних змаганнях. Поїхати в Ріо зможуть лише ті спортсмени, які не тренуються і не проходять допінг-контроль у Росії та можуть «довести свою чистоту». Поки що це вдалося зробити стрибунці в довжину Дарині Клішиній.
Нині керівники антидопінгових агенцій деяких країн планують звернутися до Міжнародного олімпійського комітету з вимогою дискваліфікувати Росію на літній Олімпіаді в Ріо. Та вердикт МОК можна очікувати й раніше, ніж рішення спортивного арбітражного суду щодо легкоатлетичної збірної Росії. Допоки виноситимуть цей вердикт, рішення про дискваліфікацію всієї російської збірної навряд чи буде, а ось чиновникам і функціонерам напевне не вдасться «на халяву» прогулятися до Латинської Америки, щоб «повболівати» на трибунах бразильських арен.
Учора ФІФА заявила, що вимагає від Всесвітнього антидопінгового агентства подробиць, пов’язаних з допінгом у російському футболі. У Міжнародній федерації футболу пообіцяли відреагувати на повідомлення ВАДА про приховування позитивних допінг-проб російських футболістів. Щоправда, в ФІФА не стали коментувати інформацію ВАДА про те, що міністр спорту Росії Віталій Мутко, який входить до наглядової ради Міжнародної федерації футболу, наказав сховати допінг-проби футболістів.
Тим часом Олімпійський комітет Росії також випустив офіційну заяву, в якій підтримав жорсткі заходи проти російських спортсменів, які вживали заборонені препарати. Однак вважає недопустимим можливе відсторонення «чистих» росіян від Олімпіади-2016. Чи допоможе?
Ганна РОМАШКО
для «Урядового кур’єра»