Два з половиною роки минуло відтоді, як спалахнув конфлікт на сході України, а життя для тутешніх мешканців важче, ніж будь-коли. За оцінкою Плану гуманітарного реагування для України на 2017 рік, 4,4 мільйона людей постраждали внаслідок збройного конфлікту в країні, 3,8 мільйона осіб потребують гуманітарної допомоги. У минулому році було отримано лише 30% коштів із заявлених міжнародною гуманітарною групою у Плані гуманітарного реагування на 2016 рік. Також досі немає стійких спільних зусиль для проведення переговорів про доступ до непідконтрольних територій, які залишаються заблокованими для більшості гуманітарних організацій. У результаті, цивільні особи, як і раніше, мають незадоволені потреби, у той час коли вичерпуються резерви гуманітарних агенцій, а конфлікт триває.
«Усе більше число цивільних осіб навіть починають втрачати надію на покращення», — заявив директор представництва Норвезької ради у справах біженців (NRC) в Україні Крістофер Мейлі під час щорічного звернення до донорів з планом щодо реагування на невідкладні гуманітарні потреби в Україні на 2017 рік.
За його словами, попри крихку угоду про припинення вогню, ситуація залишається напруженою. Регулярні обстріли, перестрілка, довгі години в бомбосховищах досі залишаються реальністю для багатьох цивільних осіб, які проживають біля лінії фронту.
«Ці люди позбавлені основних життєзабезпечувальних послуг як-от вода, електрика і медицина, оскільки бойові дії порушують їхнє буденне життя», — зазначив пан Мейлі.
У зимовий час ситуація стає ще більш жалюгідною. Наприклад, у селищах, котрі розташовані поблизу лінії розмежування, перебиті комунікації, немає можливості опалювати житло газом, а взимку температура в цих районах понижується до 25 градусів нижче нуля. Одна тонна вугілля тут коштує 1500 гривень, що більше, ніж місячна пенсія місцевих мешканців. Біля багатьох прифронтових населених пунктів є лісові зони та посадки. Але усі вони «заражені» мінами та нерозірваними боєприпасами. Тож щоб прозимувати в теплі, люди ризикують своїм життям, збираючи дрова та хмиз у лісах.
Норвезька рада у справах біженців закликає міжнародних донорів зробити більше для поліпшення умов життя для найуразливіших груп постраждалого в результаті конфлікту населення східної України.
Тетяна СТЕПИКІНА,
координатор комунікації
Представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні