"Теплоелектростанції, що працюють на вугіллі, не дають «умерти» цілій галузі"

18 грудня 2013

Віталій ЮРКІВ
для «Урядового кур’єра»

Збільшення експорту електроенергії дасть змогу вугільним підприємствам, які сьогодні працюють не на повну потужність, заробити гроші на зарплати шахтарям і підтримувати технологію видобутку. Так вважає голова Конфедерації вільних профспілок України та Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець. Згідно з опублікованими Міністерством енергетики та вугільної промисловості даними, Україна збільшила експорт електроенергії за 9 місяців 2013 року порівняно з відповідним періодом 2012-го на 4,2 відсотка — до 7,4 мільярда кВт/год. Це дало змогу підтримати генерацію. Якщо споживання електроенергії в країні скоротилося на 3,1%, то її виробництво — лише на 2,8%. Найдорожча пікова електроенергія в країнах Центральної та Східної Європи в листопаді коштувала 61 євро за МВт/год. В Україні оптова ціна електроенергії минулого місяця становила 69,8 євро за МВт/год.

Сьогодні, коли попит на вугілля впав, шахти просто гинуть, знижуються зарплати, люди звільняються. Ціна на це паливо з лютого 2012 року знизилася з 850 гривень до 400—500 гривень за тонну.

Як невтішний приклад Михайло Волинець навів ситуацію на шахті «Стаханова», яка штучно стримує свою роботу і видобуває 700—1000 тонн вугілля на добу, хоча могла б видобувати в рази більше. «Те саме відбувається й на багатьох інших українських шахтах», — констатував пан Волинець. За його словами, збільшення споживання вугілля електростанціями дасть змогу і державним, і приватним вугільним підприємствам стабільно працювати і зберегти колективи. «Найголовніше — це збереже працездатність шахт, що вкрай важливо і в соціальному плані, і з точки зору енергетичної безпеки. Якщо ми не збережемо шахти, завтра доведеться купувати польське або російське вугілля в два рази дорожче», — заявив він.

Право експортувати електроенергію з України розподіляється на річних і місячних аукціонах «Укренерго». Через низьку вартість електроенергії в Європі участь у торгах бере тільки енергохолдинг ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго».

За словами директора з комерційної діяльності ДТЕК Андрія Фаворова, для компанії постачання електроенергії дає змогу забезпечити збут вугільної продукції і завантажити ТЕС.

Цього року компанія озвучила плани експортувати 10 млрд кВт/год. електроенергії. Для її вироблення буде видобуто майже 7 мільйонів тонн енергетичного вугілля, що забезпечить роботою 20 тисяч шахтарів, а це близько 10% усіх робочих місць у вугільній галузі держави.

 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua