ПІДСУМКИ. Цьогорічний курортний сезон на півострові є найкращим за останні 20 років. Про це у стінах Верховної Ради автономії заявив голова Постійної комісії із санаторно-курортного комплексу Рустам Теміргалієв.
На його думку, на такі показники вплинула матінка-природа, що не шкодувала сонячного тепла, та круїзні лайнери, яких у порти півострова зайшла рекордна кількість. Також парламентарій звернув увагу на намагання виконавчої влади автономії зробити пляжі доступнішими та легалізувати міні-готелі за рахунок спрощеної системи оподаткування. Як наслідок, 100 міні-готелів, які вибрали цю схему, збільшили внесок єдиного податку вдвічі. Якщо ж говорити про надходження податків і зборів до бюджету від усіх підприємств туріндустрії, то вони теж порадували, адже збільшились майже на 30%. За словами голови Мінкурортів автономії Олександра Лієва, це результат співпраці влади з власниками приватних домоволодінь, що надають послуги тимчасового розміщення, в яких відпочило понад 70% туристів.
Також, підбиваючи попередні підсумки, керівник курортного відомства повідомив, що турпотік до Криму збільшився на 7% — це 380 тис. чоловік, і сягає показника у 5,7 млн відпочивальників. Він, зокрема, звернув увагу на цьогорічну особливість: збільшення кількості туристів у весняний та осінній періоди. На його думку, в півострова з’явились добрі передумови подовжити курортний сезон більш ніж на півроку.
Якщо ж говорити про географію відпочивальників, то цього року збільшилась присутність росіян, та й білоруси, після тогорічної кризи, теж повернулись до Криму. Але традиційно високою залишається кількість українців на Кримському узбережжі — майже 70%.
Але незважаючи на те, що перелічені вище чинники примножили на 53 млн грн суму доходів усіх бюджетів від туристичної галузі, а безпосередньо турзбір становив 6,4 млн грн, що на 20% більше, ніж торік, ці кошти не здаються настільки значними, якщо їх розділити між відпочивальниками. «Ця цифра становить 1,5 гривні з однієї людини в рік до кримського бюджету. Це досить низька сума, хоч потенціал цього податку набагато вищий, — зазначив Р. Теміргалієв. — Тому економічний ефект від курортного сезону поки що незначний, адже в місцевих бюджетах залишаються лише податки від оплати праці, турзбір і невеликі платежі за землю».
На його думку, треба розширити повноваження автономії, щоб значна частина податків, у тому числі тих, що поступили від курортного сезону, залишалися в Криму. «Потрібні поправки до Податкового і Бюджетного кодексів. Гадаю, що в листопаді, після обрання нового складу Верховної Ради України, відповідні поправки ми презентуємо і почнемо їхнє експертне обговорення», — наголосив Рустам Теміргалієв.