"У Черкасах ініціювали всеукраїнський книжковий фестиваль"

Роман КИРЕЙ
21 квiтня 2017

Емоції переповнювали відвідувачів і організаторів фестивалю. Фото з сайту ck-oda.gov.ua

Сказати, що під час книжкового фестивалю в обласній філармонії було людно, — не сказати майже нічого. Протягом трьох днів захід відвідали понад 7 тисяч черкащан і гостей міста, а загалом участь у ньому взяло майже 10 тисяч осіб. Свою продукцію презентували майже сорок видавців. Міськрада також долучилася до свята інтелектуалів, надавши кошти на організаційні питання.

Чому вирішили організувати зустрічі з письменниками саме в Черкасах? Це запитання журналісти поставили організаторові фестивалю очільниці громадської організації «Книжковий маестро» Людмилі Фіть.

— На Черкащині й зокрема в обласному центрі дуже мало книгарень. Місцеві письменники і видавці працюють, але їхнім заходам бракує реклами. Виходить замкнене коло. Автори ображаються на читачів за неувагу до себе. Читачі — на літераторів, бо, мовляв, не видно якісних творів. Це коло мав розірвати книжковий фестиваль.

Перший черкаський книжковий фестиваль презентував Шевченків край як інтелектуальний регіон, а Черкаси — як інтелектуальний центр. У цьому впевнений ректор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Олександр Черевко — колектив, який він очолює, також долучився до організації фестивалю. До студентів і викладачів завітали блогер Орест Зуб, письменник Мирослав Дочинець, доктор філологічних наук Раїса Мовчан, літературознавець Володимир Панченко, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

І справді, досі місто не збирало водночас стільки знаменитостей — письменників, акторів, кіносценаристів, краєзнавців, істориків, політологів, громадських діячів, книговидавців. До Черкас завітали Василь Шкляр, брати Капранови, Ірен Роздобудько, Міла Іванцова, Дара Корній, Ольга Хілобок та багато інших. Серед видавництв-учасників — «Клуб сімейного дозвілля», «Видавництво Старого Лева», «Апріорі», «Час Майстрів», «Мандрівець», «Зелений пес», «Теза», «Люта справа». Презентації книжок, тренінги, освітні лекції, розіграші та арт-зони — такою була насичена програма фестивалю.

Зберігаю прямокутну кольорову картонку, яку на вході до філармонії дала волонтерка фестивалю. На ній видрукувано цитату письменника Джорджа Мартіна: «Читач проживає тисячі життів. Людина, яка ніколи не читає, — лише одне». Мудрі слова! Вони перегукуються з думкою, яку мені озвучив один з відвідувачів фестивалю: «Готовий платити будь-які гроші за книжки, що розвивають. Дуже вдячний організаторам. Навіть не знав, що в Україні є стільки видавництв і гарних видань. Але основна мета — не продаж книжок, а залучення людей до читання. Це шлях до розвитку».

З огляду на враження, яке справив на черкащан книжковий фестиваль, вони звернулись до міського голови Анатолія Бондаренка із проханням посприяти тому, щоб зробити його щорічним. 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua