"В Україну повернеться 500-літнє «Нобельське Євангеліє»"

9 вересня 2019

Інна ОМЕЛЯНЧУК,
«Урядовий кур’єр»

Створене в 1520 році в селі Нобель Зарічненського району Євангеліє – найдавніша рукописна книга Волині. Вона старша за відоме «Пересопницьке Євангеліє (1556-1561 роки), на якому присягають президенти України, і в 2020-му відзначить 500-річчя! До цієї поважної дати унікальний раритет має всі шанси повернутися на малу батьківщину завдяки зусиллям наполегливих земляків. Місцева краєзнавиця Валентина Тумаш відтворила долю рукописної книги, що створювалася для церкви в Нобелі. Хоча раніше її вважали втраченою. Виявляється, в 1856 році граф Тишкевич заснував у Вільнюсі музей давнини і задля його наповнення спорядив археологічну експедицію на Полісся. Вона й вивезла святиню з Нобеля.

Так виглядає старовинна святиня. Фото надане автором

Сьогодні Євангеліє зберігається в бібліотеці Академії Наук Литви. Нещодавно звідти повернулися народний депутат УІІІ скликання Василь Яніцький та місцевий священик Павло Дубінець. Домовитися про повернення оригіналу рукописної книги не вдалося: вона тепер – пам’ятка культури Литви. А ось дозвіл відтворити її посланці з Рівненського Полісся привезли: «Литва нам передала скановані копії Нобельського Євангелія з правом дозволу надрукувати його в Україні. Передачу копій оплатив благодійний фонд Василя Яніцького «Наш край», який і взявся зробити факсимільне перевидання Євангелія у двох примірниках, ідентичних до першоджерела. Сканування і право на друк в Україні обійшлося орієнтовно в 2700 євро», – розповів Павло Дубінець.

Тому цілком ймовірно, що до свого півтисячолітнього ювілею «Нобельське Євангеліє» повернеться і в Україну, і на свою малу батьківщину, де його, звісно, чекають найбільше. Адже вилучення книги, яка писалася спеціально для їхньої церкви, кажуть місцеві, упродовж віків оберталося трагедіями для храму. 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua