ПРОГНОЗ. Як відомо, 22 грудня 2009 року Верховна Рада продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 2012 року. Таке рішення обгрунтовувалося відсутністю в українському законодавстві законів про Державний земельний кадастр та про ринок земель. У липні цього року було схвалено Закон «Про Державний земельний кадастр», а дещо раніше передано у профільний парламентський комітет проект Закону «Про ринок земель». Новації останнього було винесено на обговорення широкої громадськості. В ході зустрічей з селянами, господарниками, фермерами до проекту було внесено тисячі поправок та доповнень. 18 листопада, після його розгляду в першому читанні, Верховна Рада відправила його на повторне перше читання.
У свою чергу Держагентство земельних ресурсів, як повідомив заступник голови цієї структури Микола Калюжний, створить робочу групу, щоб протягом двох тижнів доопрацювати законопроект з урахуванням пропозицій фермерів і громадськості та внести документ не пізніше 8 грудня на розгляд Верховної Ради. Оскільки ця сесія закінчується 12 грудня, Держагентство зробить все можливе для того, щоб законопроект був готовий для прийняття в цілому і з 1 січня наступного року вступив у дію.
Проте, на думку заступника голови Держземагентства, не виключено, що мораторій на продаж сільськогосподарських земель в Україні може бути продовжено до 1 січня 2013 року. Але це, так би мовити, прерогатива депутатів. Стосовно ж ринку земель несільськогосподарського призначення, то він, скоріше за все, запрацює з початку наступного року.
Ще одна цікава ситуація, яка виникла в ході обговорення проекту закону, стосується продажу землі фермерам. Як зазначив Микола Калюжний, в ході проведення «круглого столу» «Реалізація земельної реформи. Пропозиції щодо доопрацювання законопроекту «Про ринок земель», що відбувся днями в інформаційному агентстві «Укрінформ», фермерські господарства можуть виключити зі списку покупців земель сільськогосподарського призначення або дозволити купівлю землі лише тим, які були зареєстровані до 1 січня 2011 року. Обидві норми є у доопрацьованій редакції закону, хоча не виключено, що фермерів взагалі позбавлять такого права. На цьому, до речі, за словами заступника голови Держземагентства, наполягає Асоціація фермерів та приватних землевласників. Через те що після внесення змін до закону про фермерські господарства, вони почали розмножуватися як гриби після дощу заради того, щоб скуповувати землі. До законопроекту також планують внести зміни, які зменшують максимальну площу земельних ділянок сільгосппризначення для продажу з існуючих 2,1 тис. га до 100—500 га. Бути чи не бути всім цим новаціям, має вирішити Верховна Рада під час розгляду законопроекту, який нині значно різниться від свого першого варіанта.