"Заміну котлів гальмує бюрократія"

23 жовтня 2014

У комплексі заходів підготовки до опалювального сезону на Черкащині велику увагу приділяють переведенню котелень на альтернативні види палива. Аби зекономити газ, доведеться масово замінювати опалювальні агрегати на придатні для спалювання вугілля, дров, пелет із соломи та інших видів біопалива. Підприємства готові до такого кроку, хоч обсяг роботи досить значний, та й часу обмаль. Та справа не тільки в темпах.

Річ у тім, що заміна котлів — процес недешевий. Той, хто вже зіткнувся з цим, знає: окрім придбання котла, значні кошти потрібні на виготовлення проекту, одержання дозвільних документів від різних інстанцій. Як повідомили в департаменті екології та природних ресурсів облдержадміністрації, окрім заяви встановленої форми, підприємство має подати звіт про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин у повітря, документи, в яких обгрунтовуються обсяги викидів таких речовин для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин. Потрібно також повідомити через місцеві ЗМІ про намір суб’єкта господарювання отримати дозвіл на викиди, поінформувати місцеву держадміністрацію про розгляд пропозицій та зауважень громадських організацій щодо наміру суб’єкта господарювання почати викиди забруднюючих речовин тощо.

Словом, чинними нормативами передбачено непросту процедуру, обійти яку неможливо. А це не тільки додаткові витрати, а й час, якого нині вже просто немає. Однак, як вважає голова регіональної ради підприємців в області, голова ПрАТ «Коопзовнішторг» Анатолій Погребняк, спростити процедуру не тільки можна, а й потрібно, але з мінімальним ризиком для екології. Зібравшись недавно на свою регіональну раду, представники підприємств області відверто говорили про складність поставленого завдання. Очевидно, що в умовах нестачі газу для багатьох підприємств нагальним є питання про виживання в зимових умовах. Не радує й повідомлення про періодичне відключення електроенергії.

З іншого боку, як повідомив заступник директора департаменту екології та природних ресурсів Олексій Баранов, спрощення процедури одержання документів дозвільного характеру в зв’язку з переходом підприємств на альтернативні енергоносії можливе тільки після внесення змін до відповідних нормативно-правових актів. А цю процедуру визначено урядовою постановою від 13 березня 2002 р. №302, яку ніхто не відміняв.

Як свідчить практика, процес проведення досліджень, одержання та оформлення необхідних документів розтягується на кілька місяців. Якщо врахувати, зауважує Анатолій Погребняк, що така проблема постала як мінімум перед 600 підприємствами та організаціями, то стане зрозуміло: ні часу, ні можливостей здійснити переоснащення за такого підходу вже немає.

І все ж, наголошували підприємці, нині важливо, аби процедури установки та експлуатації біопаливних котлів мали спрощений характер. Окрім того, оскільки у відповідних законодавчих актах немає механізму видачі дозволів на викиди у спрощеному режимі, то голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко закликав керівництво департаменту екології та природних ресурсів сприяти в скороченні термінів розгляду справ для отримання дозвільних документів.

Як же розв’язати проблему? На нараді, проведеній в облдержадміністрації, вирішено по можливості спростити та прискорити процедуру одержання дозвільних документів, а також звернутися до віце-прем’єр-міністра України — міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Володимира Гройсмана з пропозицією посприяти цьому, прийнявши рішення про внесення змін до відповідних нормативно-правових актів.

Анатолій Погребняк каже, що, попри проблеми, все ж є впевненість, що всі намічені заходи щодо переоснащення котелень буде здійснено. Запорукою цього є підтримка і місцевих органів влади, і держави, яка обіцяє відшкодувати 20% витрат на заміну котлів у зв’язку з переведенням на альтернативні види палива. 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua