"Життя поблизу лінії розмежування"

15 квiтня 2017

Життя поблизу лінії розмежування нелегке. Головні проблеми прифронтового Бахмута — значне навантаження на інфраструктуру, медичні та заклади соцзахисту тощо. «Після початку АТО у місті значно збільшилася кількість людей. Це легко помітити, навіть зайшовши в магазин, де з’явилися черги, яких раніше не було, — каже жителька Бахмута Тамара Бойко. — Це пов’язано не лише з тим, що багато людей з окупованих територій переїхали до нас. Також їдуть на закупи. У магазинах можна почути сварки: бахмутці дорікають приїжджим, що вони сприяли приходу окупантів, а тепер спокійно роблять покупки тут».

Згідно зі статистикою, в місті зареєстровано понад 78 тисяч ВПО. «З них лише 11 тисяч — люди працездатного віку, а 3,5 тисячі — діти, майже 3 тисячі — інваліди і 61 тисяча — пенсіонери, — зазначила керівник дослідження ГО «Фундація 101» Галина Янченко. — Збільшилася кількість транспорту, зросли й ціни на товари, навантаження на медзаклади, зокрема пологові будинки. Адже батьки хочуть зареєструвати дитину згідно з українським законодавством. І це попри те, що є певні проблеми з перетином контрольних пунктів в’їзду-виїзду, де людям доводиться стояти у чергах по 5—6 годин».

Фундація третій рік моніторить ситуацію у східних регіонах України. Останнє дослідження проводили у жовтні-листопаді 2015 року в Бахмуті. «Загалом ми провели 46 глибинних інтерв’ю, — каже Галина Янченко. — Цільовою аудиторією було кілька категорій: ВПО, так звані короткострокові візитери, які приїжджають із тимчасово окупованих територій для оформлення документів, здійснення покупок, зняття готівки, відвідування родичів, представники громадських організацій, волонтери і представники місцевої влади».

Інший бік медалі — у зв’язку з переїздом значної частини бізнесу збільшилася кількість робочих місць, хоч рівень зарплати досить низький. Також зросла прибутковість бізнесу, активно здають житло в оренду. Більшість жителів Бахмута співчуває переселенцям. А сутички пов’язує з нервовою напруженістю. Адже життя поблизу лінії вогню нікому не вселяє оптимізму. А ті, хто переїхав з не контрольованих українською владою територій, сподіваються, що з часом повернуться додому. 

Катерина БРАТКО
для «Урядового кур’єра»



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua