"Зима розпочнеться 13 січня"

Катерина МАЦЕГОРА
11 сiчня 2014

Заявлена тема прес-конференції «Причини аномально теплої зими в Україні» викликала серед представників ЗМІ чималий резонанс. Одначе напруга зацікавлення спала за якісь 15 хвилин опісля виступів учасників цього заходу.

Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко озвучила не зовсім вже й нову інформацію про те, що клімат за останні роки зазнає істотних змін. «Людина не може корегувати процес глобального потепління і впливати на пересування теплих повітряних мас», — сказала вона.

А головна позиція експерта — на екологічні глобальні зміни впливають викиди в повітря парникових та вуглекислих газів, тому людству слід поступово відмовитися від використання природного газу, аби менше забруднювати навколишнє середовище.

Як реагує природа на кліматичні зміни, спробувала відповісти начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру Тетяна Адаменко. За її словами, температурний показник за 10 перших днів нового року перевищив норму на 3—8 градусів. І нинішня температура повітря швидше нагадує кінець березня.

Потім навела й дані метеорологічних станцій за 20 останніх років. «До 1990 року в Україні зафіксовано три випадки перевищення температурної норми. А з 1990-го нинішнє перевищення температури взимку відбувається вдесяте. Ми плавно переходимо в новий клімат», — зазначила вона.

Також фахівець вважає, що тепла зима допоможе сільськогосподарському комплексу України: до 1990 року були ризики для вирощування озимої пшениці через вимерзання й утворення льодової кірки на ній — могли постраждати 20% посівів. Нині цей показник сягає 5—7%.

Вона нагадала, що у зв’язку з підвищеною вологістю повітря у вересні 2013-го українські аграрії розпочали сівбу у жовтні, а в деяких регіонах навіть у листопаді. Одначе теплий листопад і грудень дали їм змогу отримати сходи на всіх посівах. Відтак забезпечено нормальну зимівлю культур. «Лише 8-10% посівів не готові до різких спадів температури», — наголосила фахівець.

Тетяна Адаменко також дала довготривалий прогноз щодо весняного врожаю озимих культур. «Потенціал може перевищити торішній на 10—20%. За попередніми даними, ми зможемо отримати навесні 28—30 мільйонів тонн зерна».

 Узявши слово, головний метеоролог порталу Opogode.ua Наталія Діденко з упевненістю назвала лише дату початку зими — 13 січня. «Похолодання буде поступовим і триватиме до 20 числа. Піде сніг, а на дорогах спостерігатиметься ожеледиця. До речі, у Києві 2005 року температура повітря була рекордною — 8—9 градусів тепла. У 2014-му ми до рекорду не дотягнули один градус».

За її словами, північ Лівобережної України — Харківщина, Черкащина й Сумщина — зіткнуться в цей період з морозами 10—12, 14—15 градусів. А загалом по інших територіях показник не буде нижчим за 2—7 градусів морозу. «Підкреслюю, це дані згідно з попередніми прогнозами. За уточненими прогнозами слід стежити за 3—5 діб».

То якою буде зима? Лише небесна канцелярія дасть знати! А поки що синоптики, аби не бути голослівними, знову ж таки в словесній формі припускають й аномально холодну зиму. 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua