КОЛІЗІЯ
Заклик уряду боротися із незаконними захопленнями підприємств у Херсоні, схоже, тлумачать по-своєму
Петро ТАВРІЙСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»
Як відомо, днями відбулося перше засідання відновленої Міжвідомчої комісії з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств під головуванням першого віце-прем’єр-міністра — міністра економічного розвитку і торгівлі України Андрія Клюєва.
— Ми маємо захищати не тільки державну власність, а й кожного підприємця, — зокрема заявив він. — Рейдерство — це лише красива сучасна назва. Насправді йдеться про грабіж і бандитизм. На жаль, цьому сприяють окремі судді та чиновники.
І справді, факти такого розбою, котрий безкарно часто-густо відбувається серед білого дня на очах багатьох свідків, стали «чорною візитівкою» багатьох українських міст. Тож на заклик нищівної боротьби з цією суспільною виразкою активно відгукнулися центральні та місцеві ЗМІ.
Зокрема, до нас надійшла тривожна звістка з Херсона, де, вочевидь, вирішили перевірити серйозність намірів урядовців: у центрі міста з десяток молодиків намагалися зламати паркан навколо ресторану, що закрився на реконструкцію, — так припав комусь до вподоби ласий шматок землі. На перехожих вони не звертали уваги, мабуть, через… свої міліцейські погони. Не допомогло навіть втручання народного депутата з провладної коаліції.
Така поведінка змусила шукати захисту у Генеральній прокуратурі. У зверненні на ім’я Генерального прокурора Віктора Пшонки події 5 листопада описано так: «Представники органів внутрішніх справ, міськради та прокуратури почали ламати тимчасову огорожу біля ресторану «Бомонд». На прохання пред’явити будь-які документи, що посвідчують особу, та документи, що надають право прибирати тимчасову огорожу, жодного не було надано», — скаржиться народний депутат України. За його словами, дії представників влади були дуже агресивними, певною мірою навіть неадекватними.
Чому ж місцевий владний бомонд гає час на паркан замість розв’язання нагальних проблем Херсона? Можливо, місто повертає незаконно захоплені території? Та ні. Всі права власності на ресторан оформлені належним чином.
Місцеві жителі припускають, що причина у великих грошах. Саме навпроти, у найстарішому в місті парку імені Леніна, на місці громадського туалету планують побудувати заклад швидкого харчування. Тому, ймовірно, шукають поблизу «зайву» місцину для паркування машин.
А що міська влада обласного центру, запитаєте? Бо ж хіба можна було без її відома знічев’я збільшити втричі площу ватерклозету на плані парку? Чи, приміром, раптово «загубити» в міському БТІ справу на цей об’єкт? І зрештою, всупереч здоровому глуздові знищувати власний малий бізнес, підкилимно проштовхуючи інтереси тих, хто на благодатній херсонській землі замість українських вареників збирається ліпити чужоземні гамбургери?
Невже у високих херсонських кабінетах не читають друкованих ЗМІ, не вмикають радіо чи телевізор? Адже не лише урядова газета, а й більшість теле- та радіоканалів процитували Прем’єр-міністра Миколу Азарова, який на черговому засіданні уряду суворо зазначив: «Окремо наголошую: щодо чиновників і посадових осіб, які спробують сприяти рейдерам, навіть не треба чекати рішень суду. Будь-яка участь у захопленнях — це принаймні невідповідність займаній посаді, і тому за фактом таких посадових осіб треба звільняти негайно, розслідувати і передавати справи до суду…»
Принагідно зауважимо: така непоінформованість у жодному разі нікого не звільняє від відповідальності.