"Чи буде світовий перерозподіл газового ринку?"

Віталій ЧЕПІЖКО
6 липня 2013

ТЕНДЕНЦІЇ

Експерти передбачили, що в найближчі роки   «Газпром» утратить своє лідерство

Останнім часом російський «Газпром» істотно втрачає свої позиції. Таку думку в ході прес-конференції «РФ, Україна і газ: проблеми реальні і міфічні» висловив президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук.

Нині у російського газового монополіста є внутрішні проблеми, він переживає не найкращі часи, не модернізується і не реформується. А також втрачає ринки. Так, «Газпром» втратив перше місце у світі з продажу блакитного палива, пальму першості взяли США завдяки видобутку сланцевого газу. «Найближчим часом «Газпром» втратить лідерство і на європейському газовому ринку. Зокрема, російський монополіст може поступитися лідерством норвежцям, які щільно підійшли до «Газпрому» за обсягами продажу, оскільки у них кращі умови», — констатує Олександр Тодійчук. І додає, що нинішня найвища ціна на газ на сході Європи — «заслуга» «Газпрому». «Це тимчасова перемога», — переконаний експерт.

У цьому сенсі цікаве запитання, коли «Газпром» поступиться лідерськими позиціями і на українському ринку. На думку експерта, процес уже триває. Рік у рік Україна споживає дедалі менше наддорогого російського газу. Крім того, хоч і дуже мляво, але газ в Україну надходить реверсними шляхами, відбувається поступове заміщення природного газу іншими видами палива, зокрема поновлюваними джерелами енергії. Високі ціни на російський газ мотивують до створення проектів з енергозбереження та енергоефективності.

Так, за прогнозами експерта, протягом найближчих 1–2 років обсяг закупівель газу в «Газпрому» може впасти до позначки 15–17 мільярдів кубометрів на рік у разі, якщо «Газпром» залишатиметься на нинішніх позиціях.

Україна повинна оперативно реагувати на зміни на газовому ринку, має прогнозувати й аналізувати ці процеси, зокрема за столом переговорів із «Газпромом». Експерти звертають увагу, що українська сторона фактично готова віддати власну газотранспортну систему в обмін на знижку в ціні на газ 250–260 доларів у той час, як середньострокові прогнози свідчать, що ця ціна з’явиться на ринку сама по собі, без будь-яких жертв.

Також на прес-конференції йшлося про ймовірність «третьої газової війни». Враховуючи стиль і методи роботи «Газпрому», виключати таку можливість не варто. Так вважає директор енергетичних програм Центру «Номос» Михайло Гончар. Він додає, що поки існує «Газпром», існує й небезпека третьої або четвертої газової війни.

Крім того, пан Гончар підкреслив, що «бажаний варіант російського газового монополіста «нуль транзиту через Україну» може перетворитися на варіант «нуль закупівель газу в Росії». Експерт пояснив: якщо Україна в умовах відсутності транзиту російського газу втратить до 3 мільярдів доларів, Росія через відсутність закупівель газу Україною втратить близько 14 мільярдів доларів. «Хто втратить більше?» — запитує експерт.

З огляду на нові можливості реверсного постачання газу паралельно з тенденціями скорочення загального обсягу споживання газу в Україні такий сценарій не зовсім неймовірний. «Нині з’явилися абсолютно нові реалії: те, що відбувається у плані реверсних поставок, відображає абсолютно європейський підхід до питань енергетичної безпеки і не лише її», — сказав він. «Звичайно, я абстрагувався від деяких проблем, пов’язаних із чинним контрактом», — уточнив М. Гончар.

У свою чергу Олександр Тодійчук, оцінюючи ймовірність нової «газової війни», зазначив, що росіяни — непередбачувані люди. «Не вкладаючи коштів у модернізацію, в розробку і пошук нових родовищ, втрачаючи ринки збуту газу, вони можуть через 7–10 років утрапити у прірву. В їхніх діях не вбачаю жодної логіки, тому ймовірність «газової війни» існує», — вважає експерт.

А тим часом російський «Газпром» заявив, що запаси газу в підземних сховищах «Нафтогазу України» перед осінньо-зимовим опалювальним сезоном для забезпечення транзиту повинні становити щонайменше 19 мільярдів кубометрів. Раніше міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький допускав мінімальні запаси 14–16 мільярдів кубометрів.



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua