Сьогодні у Херсоні відбувається подія, яка стане своєрідним іспитом для влади. Голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Путілов представляє громадськості річний звіт про власну діяльність, про надбання і позитивні тенденції в соціально-економічному житті області, ділиться проблемними питаннями, які потребують вирішення.
Відмінність нинішнього звіту від тих, до яких привчила бюрократична система, полягає в його відкритості та прозорості, ламанні стереотипів, у сучасному реформаторському погляді на реалії, в активному обговоренні громадськості. До речі, й аудиторія, яку запросили взяти участь у звітуванні першої особи області, — не традиційний «партгосподарський актив», а рядові громадяни, фермери, освітяни, медики, підприємці, громадські діячі, тобто люди, яким не байдужа доля краю.
Сам звіт також виходить за межі звичної сухої доповіді, він скоріше — програма, виклик, орієнтир на майбутнє для влади і громади. Це створення зручних умов для підприємців; привабливість для інвесторів; підвищення якості медичного обслуговування через проект страхової медицини; соціальний захист воїнів АТО та створення єдиного логістичного центру для реабілітації та оздоровлення; підтримка владою та меценатами масового спорту; непримиренна боротьба з корупцією, відвертий діалог із владою; запровадження якісних адміністративних послуг для громадян; енергетична незалежність; збереження природних принад Херсонщини, створення Ніжньодніпровського національного природного парку.
Про результати — мовою цифр
Надзвичайно проблематичний рік для країни став серйозним випробуванням для прифронтової Херсонщини. Та іспит складено. Як зазначає Андрій Путілов: «Ми змінюємо країну. Я ламаю систему. Основний результат, якого ми добилися за рік, полягає в тому, що вся Україна повірила: Херсонщина — край миру та спокою. Нам повірили аграрії й зібрали рекордний урожай. Нам повірили туристи і в сезон була рекордна кількість відпочивальників. Ми затвердили дев’ять ключових концепцій і заклали фундамент для реальних змін. Усе відбувається не так швидко, як би хотілося, але ми на правильному шляху і не маємо права звернути з нього».
Красномовніші за слова цифри. Лише за перше півріччя цього року малий та середній бізнес одержав підтримку у формі кредитів банківських установ області на суму 2 мільярди 388 мільйонів гривень. Створено більш як 4,3 тисячі робочих місць. На підтримку фермерства та становлення сімейних господарств було спрямовано майже 6 мільйонів гривень. А приріст консолідованого бюджету зріс більш ніж на третину порівняно з відповідним періодом торік. На проведення реконструкції, капітального ремонту очисних споруд та водопровідних мереж у населених пунктах області буде спрямовано до кінця року 17,6 мільйона гривень. На Херсонщині ремонтують дороги, напрацьовано і презентовано Концепцію розвитку автобусних перевезень.
Одна з найперспективніших галузей економіки — туризм. На нього покладають великі сподівання. У цьому курортно-туристичному сезоні майже 3 мільйони туристів, відпочивальників та екскурсантів відвідали область, що на 36,3% більше порівняно з аналогічним періодом торік. Цього року на 40% порівняно з минулим збільшилася кількість відпочивальників із Білорусі. А чисельність туристів із Львівської та Тернопільської областей зросла порівняно з минулим роком на 80%.
Ближчою для громадян стає влада. Для запобігання корупції, надання якісних та прозорих послуг, зручності їх отримання на Херсонщині створено 22 центри надання адміністративних послуг. Одним зі способів протидії корупції слугує й особиста «гаряча лінія» голови облдержадміністрації. Так, за рік тут було зареєстровано та опрацьовано 1492 звернення, з них вирішено позитивно 392, за 1100 надано роз’яснення та консультації. Тож діалог між владою і громадянами триває, потребу в ньому відчувають обидві сторони.
Особливу потребу в допомозі та діалозі відчувають бійці АТО та члени їхніх родин. В області 67 сімей загиблих учасників АТО. 110 особам надано статус члена сім’ї загиблого ветерана війни за 49 загиблих військовослужбовців в зоні АТО. Усі отримують необхідну соціальну допомогу, родинами опікується громадська організація «Оберіг».
Із прицілом на інвестора
Пріоритетними галузями іноземного інвестування в Херсонську область залишаються промисловість, сільське господарство, транспортна галузь, туризм. Нині райони та міста пропонують інвесторам понад 40 різноманітних інвестиційних проектів, серед яких облаштування та використання земельних ділянок, кар’єри й артезіанські свердловини, відновлення зрошення, будівництво тваринницьких та переробних комплексів, рекреаційна діяльність і багато іншого. Від влади — повна підтримка та сприяння будь-якому проекту.
Один з найуспішніших проектів, що привабив інвесторів, — розбудова херсонського аеропорту. Відкритий 1985 року, 2014-го аеропорт відновив діяльність. Нині літаки з Херсона вирушають до Стамбула, Києва. Планують нові рейси. Аеропорт «Херсон» має всі необхідні сертифікати для виконання регулярних внутрішніх і міжнародних рейсів. Серед переваг аеропорту — 362 льотних дні на рік, 17 повітряних коридорів, вдале географічне розташування поряд із курортними зонами, проте в межах обласного центру, конкурентна цінова політика, можливість посадки літаків на дозаправку.
Херсонщині сама природа підказує розвивати територію Азово-Чорноморського узбережжя. І до підказок природи дослухаються. Так, розроблено відповідну програму, згідно з якою ресурс рекреаційних установ на 103 тисячі місць дасть змогу залучити майже 620 мільйонів доларів США.
Під час виконання програми в оздоровчих закладах може бути створено 22,54 тисячі робочих місць, у рекреаційних — понад 53 тисячі. Реалізація Програми розвитку рекреаційних територій Чорноморсько-Азовського узбережжя передбачає розроблення і затвердження схеми планування узбережжя Чорного та Азовського морів; розроблення проекту встановлення берегозахисної смуги; затвердження планів та схем забудови рекреаційних територій; розроблення проектів землевідведення для аукціонних торгів; продаж на аукціонних торгах земельних ділянок для забудови та рекреаційної діяльності.
Загалом херсонська влада іспит у вигляді публічного звіту витримала. І причина цього та, що влада відчуває людей, дослухається до побажань та критики, реально оцінює можливості й вимоги часу.