Чому ми затамовуємо подих, споглядаючи лики святих? Чому очі святих мучеників утримують наш погляд і не дають відвернутися? Чому, спілкуючись із мовчазними іконами, відчуваємо натхнення і піднесення? Цими літніми днями долучитися до духовної спадщини українців, нашої багатої історії віри, доторкнутися до секретів сакрального мистецтва можна у кількох місцях столиці.
В Українському домі до дня Хрещення Русі відкрилася велика виставка в рамках культурно-просвітницького проекту «Дорогою віри». Національна портретна галерея «Українці в світі» представила добірку портретів «Панування роду Володимира Великого» та видатних українців, що здійснили помітний внесок у розвиток світової цивілізації, чиї здобутки у сфері церковної історії, державотворення, науки і культури виходять за межі суто національних. За більш як десять сторіч на нашій землі жила велика кількість людей, які увійшли у народну пам’ять, їх ушановують за їхній внесок.
У великій виставковій залі експонуватимуть ікони з фондів Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника та фондів Українського дому. Відвідувачі матимуть можливість побачити унікальні твори українського іконопису, які зазвичай перебувають у закритих фондових колекціях. Представлені святі лики становлять цілісну картину історії церкви і православної святості на території України.
В Українському антикризовому центрі можна ознайомитися із надзвичайними роботами львівського іконописця Лева Скопа. Він пише образи святих за давньою традицією на дошках, які самі живі, бо використовували їх у будівництві храмів, у них часточки моху і навіть тріщинки мають енергетику. Як і зображені на них образи Божої Матері, святих Ольги, Варвари, Пантелеймона і Андрея Шептицького, яких традиційно шанують українці. Ці ікони вважають цілющими. Велику їх кількість батько й син Скопи (а він теж пише ікони) передали бійцям у зону АТО, які й підтверджують їхню силу і захисні властивості.
Мета нинішньої експозиції — не тільки ознайомити киян із творчістю львівських іконописців, а й виручити кошти для допомоги учасникам бойових дій на сході.
Музей історії Києва теж долучився до відзначення річниці Хрещення цікавою виставкою ікон, картин і особистих речей Андрея Шептицького, яка присвячена 150-річчю із дня його народження. Нащадок графського роду, він був високоосвіченою людиною, популярним у Європі духовним лідером, який кинув виклик двом тоталітарним режимам — червоній Москві й коричневому Берліну, під час Другої світової війни врятував багато людей від смерті своїм заступництвом. Він мав велике зібрання ікон і творів мистецтва, частину якого й запропоновано оглянути киянам. А ще — церковний одяг Шептицького, особистий молитовник. Як сказав на відкритті експозиції блаженніший Любомир Гузар, про Шептицького не треба говорити, бо він говорить сам про себе.
То в чому ж полягає магія віри, до якої цими днями можемо долучитися не тільки у храмі, а й відвідуючи виставки і публічні заходи? На це запитання кожен знаходить власну відповідь.
Лариса КОНАРЕВА, Світлана СКРЯБІНА (фото),
«Урядовий кур’єр»