"Олег ТАТАРОВ: «До комісії надійшло 94 усні і письмові звернення»"

12 липня 2013

Заступник начальника
Головного слідчого управління МВС України
Олег ТАТАРОВ

Сьогодні на колегії Міністерства внутрішніх справ заслухають попередній звіт комісії, що була створена з метою з’ясування ситуації після скоєння резонансного злочину в смт Врадіївка. Напередодні колегії кореспондент «УК» зустрівся із заступником голови комісії, заступником начальника Головного слідчого управління МВС України Олегом Татаровим, який розповів про перші результати їхньої роботи.

—  Олеже Юрійовичу, які завдання покладені на комісію, хто її очолює, скільки вона працює?

— Комісія створена наказом міністра для з’ясування ситуації, яка сталася у Врадіївському районі Миколаївської області. Мета створення комісії — організація прийому заяв і повідомлень від громадян, забезпечення їх внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, організація досудового розслідування. Та й взагалі ми просто надаємо юридичну допомогу людям. Це коло наших повноважень. Комісія розпочала роботу 2 липня і працюватиме щонайменше місяць. Її керівником призначено начальника Головного штабу МВС України Березана Володимира Миколайовича, досвідчену людину з 30-річним стажем роботи в правоохоронних органах.

 —  Ви сподіваєтеся, що після бунту вам повірять люди?

— Дозвольте відповісти як офіцер. Доручення міністра було однозначне: комісія має працювати об’єктивно, щоб ніхто навіть не замислив покривати злочинні дії працівників міліції. Незалежно від того, скоєні вони в цьому році чи 10 років тому. Ми опрацьовуємо всі звернення, піднімаємо архіви, вивчаємо матеріали за останні роки. Якщо в нас є сумнів, перевіряємо його сто разів. Я переконаний, люди нам вірять. А це головне.

 —  Розкажіть, будь ласка, з чим звертаються до вас люди?

— Станом на 10 липня до комісії надійшло 94 усні і письмові звернення. Пояснюємо людям, що все ж таки краще мати «на руках» письмовий документ. Плюс — можна використовувати пояснення, додаткові угоди, протоколи, офіційні відповіді. До речі, заяви надходять не лише з Миколаївської області. З Одеської, Львівської, Луганської… Ми їх всі приймаємо.

— Чи можна розмежувати звернення громадян за певними підгрупами?

— Заяви, звісно, різні. На жаль, є подання стосовно неправомірних дій працівників міліції. Наприклад, невиїзд на місце події, несвоєчасність, неприйняття заяви, інше. Наступне — вчинення кримінальних правопорушень проти особи, проти власності, які з різних причин не були зареєстровані. Економічні, земельні питання. У деяких випадках ми просто надаємо юридичні консультації. До речі, інколи люди не мають грошей на подібні консультації. Безумовно, ми роз’яснюємо всі юридичні аспекти.

—  А чи є «строк давності» для випадків, що розглядаються вашою комісією?

— У нас є приклади, коли люди звертаються з проханням з’ясувати обставини смерті сина, яка сталася у 1985 році. Це конкретна ситуація. Ми її розглядаємо у відповідності до Кримінального кодексу. Нехай суд вирішує питання зі строком давності.

— Чи була у зверненнях ситуація, аналогічна нинішній врадіївській?

— Взагалі ситуація у Врадіївці нестандартна, неординарна. І люди до нас звертаються, навіть не маючи достовірної інформації. Говорять: ми знаємо, де саме скоєно тяжкий злочин. Виїжджаємо, перевіряємо, з’ясовуємо. Але багато повідомлень на рівні чуток.

Ми зараз розслідуємо три резонансних убивства. Одне з них — убивство людини в 2011 році у сусідньому районі. Це підприємець, який займався збутом молока і при дивних обставинах загинув. У тому, що це вбивство, сумнівів немає. Відпрацьовуємо. Розслідуємо ще одне вбивство, скоєне в районі Миколаївської області на межі з Херсонською. Зникли безвісти дві особи, які з великою сумою грошей поїхали скуповувати зерно в сусідній район. Керуємося наказом міністра 2010 року: якщо особа зникає, трупа не знайдено, немає інших ознак, що скоєно вбивство, але людина поїхала кудись із великою сумою коштів і раніше не зникала, ми можемо говорити про вчинення такого злочину, як убивство.

—  На вашу думку, злочин у Врадіївці, в якому підозрюють правоохоронців, — це випадковість чи тенденція?

— На жаль, випадок є прикрим для системи МВС. Втім, міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко завжди приділяє увагу очищенню лав міліції від працівників, які порушують присягу. І нам соромно за ці випадки.

Мені як людині, яка має 10-річний стаж педагогічної роботи, особисто дуже прикро. Спочатку всі наші зусилля спрямовуються на те, щоб навчити вихованців, як діяти за законом. Це стосується і курсанта першого курсу, і тих, хто приїжджає на курси підвищення кваліфікації. Слідчий має працювати головою.

Втім, хтось працює на власну кишеню, на жаль. Прикро.

Олена ІВАШКО,  «Урядовий кур’єр» 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua