З другої спроби (не в неділю, а у вівторок) усі 15 членів Радбезу ООН одностайно схвалили резолюцію на підтримку мінських домовленостей щодо врегулювання конфлікту на сході України. У ній Рада безпеки закликає всі сторони повністю імплементувати «пакет заходів» мінських домовленостей від 12 лютого, зокрема й щодо «всеосяжного припинення вогню», і висловлює серйозне занепокоєння трагічними подіями та насиллям на сході України. Підтверджено й повну повагу до суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України і висловлено переконання, що ситуацію на Донбасі може бути врегульовано тільки мирним шляхом.
Розмова сліпого з глухим
Проект Резолюції Радбезу від 17 лютого запропонувала Росія. З деякими його положеннями погоджувалися далеко не всі члени Радбезу, чим і були продиктовані подальші консультації та перенесення засідання. Однак і за таких умов Росія вирішила диктувати свої умови і, як мовиться, була весь вечір на арені. У ролі політичного клоуна виступав актор-невдаха, а нині постійний представник РФ у Радбезі Віталій Чуркін, який спробував подати світові війну очима агресора. Тут вам і замовна, на його думку, доповідь експертів ООН щодо захисту прав людини на сході України, і «велика миротворча місія Росії на Донбасі», і примус до «інклюзивного діалогу між сторонами всередині українського конфлікту», і казки про київську хунту, фашизм, антисемітизм, утиск прав російськомовних тощо.
Виступи Чуркіна чи не після кожного члена Радбезу нагадували сварливу бабу зі старої української приповідки, яка скаржилася: напало все село — ледве відгавкалася. Даремно український постпред в ООН Юрій Сергєєв закликав російського колегу не гратися словами і не плутати дипломатичну трибуну з театральною сценою. Усі неспростовні докази присутності російських військ в Україні з переліком номерів частин та місцем їх дислокації, надання бойовикам потужної зброї, руйнувань інфраструктури мирних населених пунктів та вбивства цивільних громадян натикалися на спротив російського представника.
Не подіяли й заклики Юрія Сергєєва не втручатися в справи суверенної держави. Адже йдеться не про дрібниці, а про зміни до Конституції, примус до федералізації, вибір зовнішньополітичного вектора розвитку.
Не було сприйнято й промов інших спікерів, солідарних з українським дипломатом. Зокрема постійного представника США Саманти Пауер, яка звинуватила Росію у недотриманні домовленостей.
«Якщо Росія прагне до миру, їй не потрібна Резолюція Ради безпеки ООН, щоб довести це, — констатувала вона. — Потрібно просто припинити озброювати сепаратистів, перестати прикидатися, вивести війська».
Американський дипломат висловила подив, що Росія «підписує домовленості і одночасно робить усе, щоб їх підірвати. Виступає за суверенітет держав, а потім діє так, нібито державних кордонів зовсім не існує». Агресор продовжує нагнітати насильство в Україні, а світ хотів би, щоб Росія, яка «несе відповідальність за створення цього конфлікту, перестала жити у світі, перевернутому з ніг на голову, і підтримала зусилля, спрямовані на припинення конфлікту».
Виконувати записане у мінській угоді закликали й представник Великої Британії в ООН Марк Лайалл Грант, Литви — Раймонда Мурмокайте. Однак це не зупинило кремлівського пропагандиста, і він звинуватив Європу в нецивілізованості, спостерігачів ОБСЄ — в «неохайності» і неправильному підході до висвітлення подій на Донбасі, а Україну — у «відродженні фашизму».
Далі буде
Вочевидь, дипломатичними зусиллями агресора не зупинити. Дедалі більше країн це розуміють і не лише декларують свою солідарність з Україною, а й надають реальну допомогу. Приміром, прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер опублікував заяву, де йдеться про економічні санкції щодо 17 російських і українських юридичних осіб та заборону на в’їзд ще 37 приватним особам з обох країн. А в разі невиконання угоди про припинення вогню Канада готова вжити додаткових заходів щодо Росії та її бойовиків.
Як завжди, підтримують Україну й американці. Віце-президент США Джозеф Байден запевнив Петра Порошенка по телефону у підтримці України і наголосив на постійній координації дій між Україною, США, Німеччиною, Францією, а також в рамках ООН та ОБСЄ.
Таку координацію дій схвалює й вітчизняне МЗС. У його заяві наголошено на необхідності повного виконання Пакета заходів, включно з передбаченим припиненням вогню. Однак у документі названо «верхом цинізму» внесення саме Росією, яка грубо порушує свої зобов’язання за мінськими домовленостями, проекту резолюції.