ПОДІЯ

Громадськості вперше продемонстровано невідомі печатки Ярослава Мудрого та Київського магістрату

 

Не віриться, але факт: у руках перша унікальна печатка Ярослава Мудрого, датована 1030 роком. Ще один свідок давньої історії - печатка Київського магістрату 1690-х років. Поруч виконаний на барабані револьвера символ влади Нестора Махна. Нетлінні свідки історії, які зберіг для нас час, аби розповісти, що ж було в ті періоди на українській землі.

Власне, мало хто вірить, що печатки вміють говорити.

- Тому, - сказав учора на зустрічі з журналістами з нагоди відкриття в Києві Міжнародної сфрагістичної конференції засновник Музею Шереметьєвих, колекціонер та меценат Олексій Шереметьєв, - багато колекціонерів та істориків їх недооцінювали. Часто розглядали предмети з точки зору художньої та комерційної. Моє ж прагнення - ввести їх в науковий обіг. Бо саме печатки можуть прислужитись там, де бракує письмових свідчень.

Сфрагістичний відділ колекції Музею Шереметьєвих - один з найбільших у Європі. На сьогодні у його фондах зберігаються унікальні реліквії часів Київської Русі, Речі Посполитої, України XVІІІ-ХІХ ст. Це печатки церков, навчальних закладів, цивільні адміністративні, українських та сусідніх земель, військові штампи, персні з печатками тощо. Серед найцінніших - особиста печатка князя Ярослава Мудрого; київська магістратська печатка XVІІ ст.; печатка фаворита Катерини ІІ Платона Зубова - з гранованою рукояткою, виготовленою з блакитної уральської яшми; револьверний барабан Нестора Махна з вигравіюваним штампом та багато інших експонатів.

Як зізнається сам колекціонер Олексій Шереметьєв, "кожна матриця, кожен відтиск - це жива історія, в яку ти поринаєш з головою, і вона стає ближчою та зрозумілішою. Через печатки відновлюються хід подій, деталі біографій людей, що жили колись, сімейні, причинно-наслідкові зв'язки..."

Важливо, підкреслюють учені, що колекціонер прагне не утаємничити зібране, а поставити колекцію на службу історичній науці. В його планах - організація в столиці України музею сфрагістики. Подібного немає у Східній Європі.

- Завдяки невтомній співпраці Олексія Шереметьєва з науковцями, - каже доктор історичних наук Олег Однороженко, - в нашій державі - ренесанс сфрагістики. Проведення в Києві міжнародної конференції свідчить про світове визнання українських вчених. У цій царині столиця нашої держави стає центром тяжіння.

ДOВІДКA "УК"

Сфрагістика - допоміжна історична дисципліна, яка вивчає печатки. А вони нерідко слугують чимось на кшталт гетьманської булави: хто володіє, той має владу. Тож історія багата свідченнями боротьби за символ сили.