Учора з першим офіційним візитом Україну відвідав Президент Латвійської Республіки Раймондс Вейоніс. Візит розпочався з офіційної церемонії зустрічі на ганку перед Адміністрацією Президента України, в якій взяли участь воїни почесної варти та пролунали гімни обох країн.
Першим із вищого керівництва нашої держави поважного гостя вітав на українській землі Президент Петро Порошенко. Їхня зустріч відбулася у форматі віч-на-віч, утім глава нашої держави встиг перед журналістами подякувати колезі за активну роль і підтримку євроінтеграції України й чітку проукраїнську позицію в питанні захисту нашої незалежності й територіальної цілісності. А також за підтримку кандидатури України під час сесії Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй та голосування за надання статусу непостійного члена Ради Безпеки ООН.
Раймондс Вейоніс подякував за можливість відвідати Україну та обговорити питання двосторонніх відносин і взаємодії у процесі євроінтеграції. «Латвія ніколи не визнає анексію Криму і завжди підтримуватиме Україну», — заявив він, наголосивши на неприпустимості порушення міжнародного права з боку Росії.
Крім того Європейський Союз чітко стоїть на позиції підтримки незалежності й територіальної цілісності України та необхідності неухильного дотримання міжнародного права і санкцій щодо тих, хто його порушує.
Уже після закритої розмови президенти поспілкувалися з журналістами на актуальні теми двосторонніх відносин і міжнародної політики. Петро Порошенко заявив, що Росія зриває імплементацію мінських домовленостей. А в Мінську на зустрічі Тристоронньої контактної групи українська сторона презентувала зміни до виборчого законодавства. «Незаконні вибори не скасовано, а лише перенесено, дискусії з виборчого формату фактично заблоковано», — цитує УНІАН слова Петра Порошенка. Тож у разі подальшого невиконання мінських угод виникає тверда необхідність продовження санкції. «Україна ж повністю відкрита для моніторингу з боку СММ ОБСЄ, — додав наш Президент, — і неухильно дотримується взятих на себе зобов’язань».
Поважний гість висловив точку зору європейської політики, засновану на зацікавленості в сильній і стабільній Україні: «Упевнений, що Україна зацікавлена в Латвії, а Латвія — в Україні і в тому, щоб обидві наші країни були економічно незалежними, із сильними національними кордонами. Це перш за все важливо не лише для нас, а й для всієї Європи. Європа зацікавлена у сильній Україні й у тому, щоб ситуація лишалася стабільною в Україні і Балтійських державах».
У розрізі євроінтеграції приємно відзначити істотний прогрес у виконанні плану дій щодо лібералізації візового режиму з Євросоюзом, про що заявив Петро Порошенко.
У присутності обох президентів між Міністерством аграрної політики та продовольства України та Міністерством землеробства Латвії підписано меморандум. «Про що йдеться? Насамперед я зацікавлений у тому, щоб українські сільгоспвиробники отримали доступ до ринку ЄС», — поділився планами з журналістами Петро Порошенко.
Це особливо актуально у світлі імплементації з 1 січня наступного року зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Тож досвід латвійських виробників, логістичні, транспортні, консультативні можливості у повному обсязі використовуватимуть українські виробники.
Не оминув увагою візит латвійського президента і Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Разом із Раймондсом Вейонісом він узяв участь у роботі круглого столу «Солідарність Латвії з Україною на її євроінтеграційному шляху». На зібранні було обговорено широке коло питань гуманітарної співпраці, регіонального розвитку, зокрема децентралізації освіти, аграрної політики, урядування та боротьби з корупцією. До предметної дискусії долучилися також представники української та латвійської влади, співробітники дипломатичних установ, акредитованих в Україні, а також представники наукових і експертних кіл.
Михайло ЮРЧЕНКО
для «Урядового кур’єра»