За народними прикметами, якщо на Мокрини (1 серпня) сонячний день — багато сонячних днів буде у вересні, жовтні і навіть у листопаді. Щодо вересня, то мокринина прикмета (був погожий день) підтвердилася. За прогнозами синоптиків сонячним буде і жовтень. Щоправда, погода буде прохолодною упродовж місяця. З кожним днем ознаки осені відчутніші. Природа і люди готуються до зими. Може, тому у жовтні здавна було мало релігійних свят, з якими народні синоптики пов’язували прогнози на наступні зиму, весну і літо. Знаковими для таких прогнозів старі люди вважають свята: Ярини (1), Дениса (3), Сергія-Капустяника (8), Покрови Пресвятої Богородиці (14).
Свято Ярини у народі ще називають журавлиним днем. За давніми прикметами, від цього дня бере початок масовий відліт пернатих у вирій. Якщо перший журавлиний ключ ви побачите саме на Ярини, то за два тижні, на Покрову, обов’язково приморозить. Якщо журавлі затримуються з відльотом, то й зима настане нескоро. Перші заморозки можуть з’явитися не раніше Артемового дня (2.11), а зима буде м’якою та нетривалою.
На Дениса слід спостерігати, звідкіля дме вітер. Якщо з півночі — до похолодання; південний — на тепло; східний — утримається суха прохолодна погода; західний вітер — на холодні дощі. Якщо день видасться теплим, з ранковим туманом і павутинням на стернях — осінь буде погожою, а зима затримається в дорозі.
Свято Сергія-Капустяника у моїй пам’яті з далекого дитинства. Це духмяні хліб і пироги, що їх випікала матуся в печі на капустяному листі (металеві дека були лише у багатих господарів). А по обіді — шаткування білокачанної красуні, випарювання спеціальної діжки, в яку потім капусту, перемішану з шаткованою морквою, закладали на зиму. Свіжа і засолена королева овочевих грядок, за словами народних цілителів, лікарів-дієтологів, містить сім цілющих благ. «Капуста — друг від семи недуг», — підтверджує це народна приказка.
На Сергія починається, а з Мотрони (22.11) встановлюється стійка холодна погода. Якщо цього дня буде ранковий приморозок, то на Михайла (21.11) може випасти перший сніг. До наших днів збереглася така приказка: «Якщо на Сергія сніг глибокий — влітку буде урожай високий». З цього слід зробити висновок, що колись зима починалася раніше. У наші дні ранній сніг пророкує ранню і теплу весну. Якщо на Сергія утримається суха погода — наступне літо буде дощове.
Цього року на Покрову Пресвятої Богородиці відзначатимемо ще три календарні дати: День захисника України, День Українського козацтва і День УПА. За кожною із цих дат — героїчні сторінки з історії визвольної боротьби нашого народу за незалежність. Ось і тепер зажерлива лапа конаючої імперії вп’ялася в кордони нашої держави. Але з кожним днем сили наших захисників міцнішають, а розчарування тих, хто у хворій ейфорії кричав «Крим наш!», настало дуже швидко. Особливо після фрази кремлівського прем’єра, кинутої кримчанам: «Денег нет. Хорошего вам настроения!» Бачили очі, що купували? Їжте, хай вам повилазить.
Зі святами, дорогі наші оборонці! Хрещені шаблями, багнетами, «градами», ви — мужні, невмирущі, нездоланні в усі буремні часи. Слава героям, смерть ворогам!
Пресвята Богородиця — прадавній символ і оберіг України. Колись вона зійшла з небес до храму і, знявши з голови убір свій, покрила ним прихожан, благословляючи їх на мир, добро, згоду і процвітання. Нехай збудеться це Боже Благословення.
Народні прикмети на Покрову такі: день з дощем — висока вологість до кінця осені; теплий і сонячний — осінь затяжна; листя з дуба і берези спаде швидко — наступний рік буде щедрим на врожай, затримається після Покрови — зима буде суворою. Справдяться народні прикмети чи ні, а до зими слід готуватися завчасно. Недаремно народна мудрість повчає: «Запасай дрова до Покрови».
НАШ КАЛЕНДАР
1 жовтня — Міжнародний день музики; Міжнародний день людей похилого віку
2 жовтня — День працівників освіти; Міжнародний день ненасилля
3 жовтня — Всесвітній день Хабітат (Міжнародний день житла)
4—10 жовтня — Всесвітній тиждень космосу
5 жовтня — Всесвітній день учителя
8 жовтня — День юриста
9 жовтня — День художника; День працівників санітарно-епідеміологічної служби; Всесвітній день пошти
10 жовтня — День працівників стандартизації та метрології; Міжнародний день боротьби за скасування смертної кари; Всесвітній день психічного здоров’я
10—16 жовтня — Європейський тиждень місцевої демократії
11 жовтня — Міжнародний день дівчаток
13 жовтня — Всесвітній день зору; Міжнародний день зменшення небезпеки лих
14 жовтня — День захисника України; День Українського козацтва; День УПА; Покрова Пресвятої Богородиці
15 жовтня — День працівників целюлозно-паперової промисловості; Міжнародний день сільських жінок
16 жовтня — День працівників харчової промисловості
17 жовтня — Міжнародний день боротьби за ліквідацію бідності
20 жовтня — Всесвітній день боротьби із захворюванням на рак молочної залози
24 жовтня — День Організації Об’єднаних Націй; Всесвітній день інформації про розвиток
24—30 жовтня — Тиждень роззброєння
25 жовтня — Європейський день цивільного правосуддя
27 жовтня — Всесвітній день аудіовізуальної спадщини
28 жовтня — День визволення України від фашистських загарбників
30 жовтня — День автомобіліста і дорожника
Павло ЛАРІОНОВ
для «Урядового кур’єра»