"Запряжеш вітер — пожнеш мегавати"

Павло КУЩ
13 липня 2011

ВІТРОЕНЕРГЕТИКА

У Новоазовському районі Донеччини відкрили першу чергу вітряного парку 

— Шукають вітер в полі! — примружуючись від полуденного сонця, образно відповів мешканець села Безіменне на запитання, чи знає він які роботи ось вже тривалий час ведуться за околицею.

Причому в його словах не було звичних для згаданого вислову іронії та скепсису. Бо фахівці й справді попередньо ретельно вивчали тутешній степ, вибираючи найбільш вдалі місця для встановлення вітроенергетичних установок.

 — Знайшли?

 — Вже й запрягли! — показав він у бік височенних вітряків, які віднедавна стали невід‘ємним атрибутом цієї території.

Перспективність нової справи

Вітру тут і справді — хоч запрягай. Адже тутешні морське узбережжя і рівний степ є зоною з найбільш високим в Україні коефіцієнтом використання номінальної потужності вітру. Прикметно, що ця особливість навіть внесла корективи в церемонію відкриття вітряного парку. Поважні гості трохи запізнилися, бо вертоліт із ними на борту довго кружляв, долаючи вітряні потоки. Тому навіть ця деталь свідчить на користь вдало обраного місця для реалізації проекту.

«Уряд підтримує проведення заходів, які мають на меті реалізацію та впровадження проектів і технологій щодо використання альтернативних джерел енергії, — відзначив у надісланому привітанні перший віце-прем‘єр-міністр України Андрій Клюєв. — Ощадливе ставлення до енергоресурсів є не лише елементом високої європейської культури, а й показником ефективності економіки держави, а також вимогою часу».

Розвиток вітроенергетики, на переконання керівника Кабміну, дасть змогу в майбутньому уникнути енергетичної залежності від імпортних енергоносіїв і посприяти покращенню екологічного стану промислових територій. А ще дуже важливо, що саме Донеччина, яка є найбільшим споживачем енергоресурсів, взяла на себе роль лідера впровадження сучасних проектів вітроенергетики. Причому «запрягати» вітер донеччани почали ще добрий десяток років тому, коли з‘явилися перші вітряки в степу Новоазовського району. А сьогодні здалеку ця територія трохи нагадує … мандри Гулівера до країни ліліпутів. Адже поруч відносно низеньких вітряків виросли набагато потужніші — висотою 100 метрів та з «руками»- крилами по 50 метрів.

 — Один такий новий агрегат дає електроенергії більше, ніж весь вітряний парк старої конструкції, — стверджує голова Донецької обласної держ- адміністрації Анатолій Близнюк. — У перспективі тут будуть встановлені 43 вітроенергетичні установки цього типу, які щороку вироблятимуть електроенергії більше, ніж потрібно чотирьом прилеглим районам.

Досі в степу вже змонтували і встановили 10 сучасних вітроенергетичних установок потужністю 2,5 мегават кожна. А в цілому інвестиційний проект «Організація виробництва вітрової електроенергії шляхом будівництва 43 вітроенергетичних установок «Furlander» заплановано реалізувати до 2014 року. Проектна потужність новобудови — 107,5 МВт. Ініціатором будівництва виступає ТОВ «Вітряний парк Новоазовський».

 — Реалізовуючи перспективний проект, ми розв’язуємо відразу дві проблеми: виробляємо екологічно чисту електроенергію та створюємо нові робочі місця, — каже директор ТОВ «Вітряний парк Новоазовський» Олександр Пригорницький. — А те, що партнером виступає німецька компанія «Furlander AG» дозволяє сподіватися, що Донеччина стане піонером розвитку вітроенергетики в нашій державі.

Вітропарк  контролюватиме комп’ютер

А ось піонером в розвитку міжнародних проектів вітроенергетики по праву вважається згадана німецька фірма, вітропарки якої працюють в  30 країнах світу. Серед них і наша держава.

 — Для мене Україна — це країна, яка є першим кроком до освоєння східноєвропейського ринку, — каже президент компанії «Furlander AG» Йоахім Фурлендер. — І наша філософія не в тому, аби виготовляти потрібне обладнання в Німеччині і привозити сюди, а організувати виробництво на місці, дозволивши організувати тут нові робочі місця.

Спільний українсько-німецький інвестиційний проект по виробництву, монтажу та сервісному обслуговуванню вітроенергетичних установок дійсно передбачає створення відповідного підприємства в Краматорську, проектною потужністю 150 ВЕУ щороку. Згадане місто обране з урахуванням наявної тут потужної машинобудівної бази. А навчати спеціалістів по обслуговуванню ВЕУ будуть безпосередньо в Німеччині. До речі, вся система управління вітропарком — комп‘ютерна і завдяки їй вдається контролювати кожну вітрову установку.

Урочисте відкриття першої черги вітряного парку поблизу Безіменного співпало із збиранням урожаю пшениці та ячменю на тутешніх полях. А зовсім поруч не припиняється й робота по будівництву та монтажу нових вітроагрегатів. Робітники, використовуючи бетон особливої міцності, саме облаштовують фундамент на місці встановлення унікальних інженерних споруд. Навіть в розібраному стані вони вражають своїми розмірами. Зокрема, аби роздивитися одну з лопатей, тепер не потрібно задирати голову, але доведеться пройти вздовж неї півсотні метрів.

 — Сіємо вітер, — посміхнувся один із робітників, показуючи в бік фундаменту.

А перша черга вітряного парку в Новоазовському районі, де на стометровій висоті крутяться «крила» ВЕУ, вже почала збирати «енерговрожай», який гарантують багаті вітром приазовські степи.



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua