" Древню рибу з пальцями знайшли в Канаді"

29 березня 2020

У Канаді вчені знайшли рештки риби, у якої у плавниках були пальці. Ця знахідка має для науки дуже велике значення. Хоча давно відомо, що життя зародилося в океані, і його мешканці поступово виходили на сушу. Першими були мікроби, які вийшли на сушу майже 3,2 мільярда років тому, а останніми мігрували на землю древні риби майже 360 мільйонів років тому. Вони стали хребетними тваринами, навчившись дихати киснем поза водою, і перетворивши плавники на п'ятипалі лапи.

Досі це була лише гіпотеза, яка вимагала підтверджень. Потрібно було відшукати перехідну ланку з ознаками земного і підводного життя. Непрямі дані у науки вже є. Скажімо, нині відомі дводишні риби, які дихають як легенями, так і зябрами, а також латимерії, чиї плавники за будовою скелета наближаються до лап наземних хребетних. Крім того, є викопні види, у яких у будові скелета є багато наземних рис, але їх скелети відомі лише за фрагментами.

І ось вперше вчені виявили на рідкість добре збережений кістяк риби завдовжки майже півтора метра. Її вік 360-390 мільйонів років. За допомогою томографа вчені відшукали в скелеті передпліччя, п'ястя і зап'ястя наземних хребетних. Але головне, у стародавньої риби виявилися справжнісінькі пальці з кісточками фаланг: у трьох пальців - по одній фаланзі, а у двох - по дві фаланги. Це ще зовсім маленькі пальчики, і навряд чи вони допомагали ходити по суші, а тим більше утримати усю вагу тварини. Але риба цілком могла на своїх «плавниках-лапах» стояти і ходити по мілководдю, висуваючи голову з води. На думку вчених, життя на прибережному мілководді давало суттєві переваги тим особинам, чиї плавники були хоч трохи, але схожі на лапи.

Орест ГОРЯНСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua