"Дукачі до лиця українкам"

Олег ЧЕБАН
25 сiчня 2014

Давні прикраси та одяг завжди цікаво розглядати, бо вони частина культури і прокладають місток із минулого в сьогодення. Тож гарним дарунком вінничанам, особливо чарівної статі, стала можливість ознайомитися з експонатами виставки «Краса твоя, Україно!», присвяченої традиційній жіночій прикрасі XVIII—XX століть — дукачеві. В експозиції, що відкрилася в регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик», представлено старожитності із приватних колекцій Володимира Козюка  та Олега Євпака.

Принагідно зауважимо, що дукач (від дукат)  — це прикраса у вигляді великої монети з металевим бантом, оздобленим каменями. Дукачі були своєрідним обереговим та соціальним символом жінки-українки: в деяких місцевостях їх носили на свята, а в деяких — щодня і дорослі, й діти. Дукач символізував достаток, був центральною в нагрудному ансамблі парадною прикрасою. У ХІХ — на початку ХХ століття дукачами називали також різноманітні металеві жіночі прикраси.

Вінницький художник, колекціонер, автор проекту «Духовне збереження та відродження культури Поділля» Володимир Козюк зі своєї колекції старовинних фотографій, яка вважається однією з найбільших в Україні, підібрав на виставку зокрема фото етнічних типажів — українок у святкових національних костюмах, доповнених різноманітними нашийними прикрасами з монетами — підвісками і дукачами. Якими ж гарними  були наші предки: на знімках природна краса людини гармонійно поєднується з національним вбранням та низками коралового намиста з дукачами, які часто передавали з покоління в покоління. Цікаво, що мистецтвознавець з Білої Церкви Олег Євпак  свою колекцію дукачів почав збирати після того, як побачив фото дружининої бабусі у багатих коралях. Нині в його колекції їх понад сто.

Дукачі України — це дивовижна гілка світового медальєрного мистецтва. Під час презентації давні друзі В. Козюка з Вінницького обласного краєзнавчого музею отримали в дарунок кілька  рідкісних старовинних фотографій, які є етнографічними документами. Вони стали першими в музейній акції «Подаруй музею експонат». 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua