"Двічі похований"

Світлана ІСАЧЕНКО
13 листопада 2012

ПРЕЦЕДЕНТ

Чернівецькі прокурори отримали з моргу політичне попередження

Спекотний вересень пришвидшив початок цієї історії. Специфічний різкий запах, що стояв на квартирному майданчику однієї з багатоповерхівок обласного центру, не залишав сусідам жодних сумнівів щодо того, що відбулося за закритими вже кілька днів дверима квартири, де проживав самотній літній чоловік. Тому разом зі «швидкою» викликали і міліцію. Побачене підтвердило найсумніші здогади.

Ховайте, що видали

Тіло відразу відвезли до обласного бюро судово-медичної експертизи. Колишня дружина і донька покійного зайнялися організацією поховання. За їхніми словами, судмедексперти одразу попередили: у будь-якому випадку труну доведеться тримати закритою. У призначений час її придбали в розташованому на території бюро магазині, доставили в приміщення, де зберігалося тіло, потім (так і не відкривши) звідти забрали, відспівали і опустили у землю. А через кілька днів вдові зателефонували з моргу з вимогою… негайно забрати тіло покійника, бо далі вони тримати його не можуть.

«Коли ми приїхали туди і пояснили ситуацію, представник бюро судово-медичної експертизи запропонував нам усе тихо владнати, — розповідала у місцевих ЗМІ нещасна жінка. — Але у міській прокуратурі, де я вирішила спочатку проконсультуватися, сказали у жодному разі не погоджуватися на «тихе» перепоховання, оскільки розкрити без належних дозволів могилу — кримінальна справа. А далі керівник обласного бюро судмедекспертизи зробив винними нас самих, оскільки ми, мовляв, не розписалися у журналі про те, що забрали покійника. Про який, скажіть, журнал я тоді могла думати! Чому ж, врешті, ніхто із співробітників того бюро не дав мені його на підпис? Чи, може, я хотіла поховати порожню труну?»

Проте жінці, аби швидше віддати землі тіло колишнього чоловіка, довелося погодитися з тим, що усе трапилося з її необачності. «Хоча це просто знущання над людьми, які й так перебувають у шоковому стані», — зазначає вона.

При чому тут родичі?

Прокуратура області негайно доручила прокурору міста Чернівців провести за цим фактом ретельну перевірку, а головному управлінню охорони здоров’я Чернівецької облдержадміністрації — службове розслідування. На період роботи комісії з перевірки начальника комунальної медичної установи «Обласне бюро судово-медичної експертизи» відсторонили від виконання обов’язків.

Результати перевірки засвідчили, що «медичну облікову документацію у відділі судмедекспертизи трупів ведуть із порушеннями. Неналежно виконують вимоги щодо дотримання правил внутрішнього розпорядку закладу, внаслідок чого незабезпечене належним чином перебування сторонніх осіб, проведення ритуальних обрядів на території установи. Посадові інструкції працівників складені формально. Адміністрацією бюро не видані документи, що визначають порядок прийому, реєстрації, видачі тіл померлих та організації контролю за їх рухом».

Дісталося від правоохоронців і складу-магазину з торгівлі ритуальними товарами, який, як з’ясувалося, працює з порушенням чинного законодавства. За неналежне виконання службових обов’язків, що призвели до виникнення порушень та недоліків, начальнику бюро судово-медичної експертизи оголошено догану.

Але на цьому історія з порожньою труною не закінчилася. Навпаки — переросла у гучний політичний скандал, оскільки керівник буковинських судмедекспертів ініціював судові позови до прокурора області і до родичів двічі похованого небіжчика, «повне нехлюйство» яких, на його переконання, і стала причиною ситуації. Себе ж вважає жертвою політичного замовлення і заручником свавілля прокурорів. 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua