У Запоріжжі терміново обговорили екологічні проблеми в оздоровчій зоні селища Кирилівка, що розташована на березі Азовського моря, які озвучили на нараді члени міжвідомчої комісії.
Як попередньо зазначив директор профільного департаменту облдержадміністрації Віталій Гордієнко, її висновки невтішні. Так, 80% оздоровчих закладів облаштовані негерметичними вигрібними ямами, а стічні води фільтруються в пісок з подальшим потраплянням у море та лимани. Крім того, вони самовільно відкачують господарсько-побутові стоки із душових, їдалень у лимани та Азовське море різними способами: шлангами, прокладенням трубопроводів, машинами тощо.
Складують побутові відходи Кирилівки на полігонах, які створили в прибережній захисній смузі Молочного лиману, що має статус гідрологічного заказника загальнодержавного значення та входить до складу Приазовського національного природного парку.
Комісія нарахувала понад 50 фактів самовільного захоплення земельних ділянок у пляжній зоні та стихійного будівництва там. Виявлені порушення задокументовані для розгляду Нацполіцією і прокуратурою.
Голова облдержадміністрації Костянтин Бриль наголосив на нараді, що зазначені проблеми не розв’язували десятиліттями.
— Нам і досі не відома точна кількість суб’єктів господарювання в зоні відпочинку, — зазначив він. — Мене вражає, що державні контролюючі органи не реагують навіть на зафіксовані громадськістю екологічні порушення, що межують з катастрофою. Складається враження, що Кирилівка — це зона збагачення для деяких перевіряючих органів. Оскільки більшість баз користується мораторієм на контроль перевірок і не пускає на територію робочу групу, обласна влада вирішуватиме це питання на державному рівні. В жодному разі Кирилівка не має подовжити статистику інфекційних катастроф України.
Директор асоціації органів місцевого самоврядування «Регіональний центр розвитку спроможних громад Запорізької області» Олег Кузьменко розповів про розроблений проект постачання та відведення води у Кирилівці. Будівництво розраховане на три роки: спочатку слід створити очисні споруди та водовідведення, потім підключити до мережі всі бази відпочинку і з’єднати проект водопостачання з облводоканалом. Загальна вартість проекту становить приблизно 33 мільйони євро. Фінансувати його планують через позику в Європейському банку реконструкції та розвитку. Ідею вже погодили в Міністерстві регіонального розвитку, тож нині готують техніко-економічне обгрунтування.