На час здобуття Україною незалежності у Вінницькій області мешкало 1 мільйон 940 тисяч осіб. На 1 вересня цього року в ній проживає 1 мільйон 568 тисяч. Тож майже на 400 тисяч кількість жителів зменшилася. Водночас відбувається урбанізація. Якщо в області у 1990 році 54% населення проживало в сільській місцевості, а 46% — у містах, то тепер навпаки. Точніше, 56% нині живуть у містах.
Якщо раніше в сільському господарстві 5—7 одиниць техніки виконували певні операції, то тепер це робить один новітній агрегат. Так зменшилася кількість механізаторів, менше стало ручної праці. Відбувається повільна урбанізація, пов’язана з упровадженням новітніх технологій. Це підтверджують цифри: у Вінниці як було 380 тисяч жителів, так і тепер. Тож нині за рахунок переселення із сільської місцевості в містах живе більше людей.
«Це спричинилося до того, що в області є райони, в яких 15—21 тисяча жителів. А є населені пункти біля Вінниці, наприклад селище Стрижавка, в якому 16 тисяч жителів. Бачимо, що в частині сіл видатки на працівників сільської ради більші, ніж бюджет розвитку громади. Питання адміністративного устрою дуже на часі, його треба якомога швидше вирішувати», — зазначив перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко.
Такі приклади можна навести і в галузі освіти. Приміщення школи гарне, а в ній зовсім мало дітей. Загалом в області 44 малокомплектні школи, в яких не всі класи є. Чи можуть діти з таких шкіл скласти зовнішнє незалежне оцінювання, вступити в технікуми, виші, бути конкурентними за знаннями?
«Насправді реформа покликана не стільки когось із кимось об’єднати, як надати якісну послугу. Базові послуги — це адміністративні, освіта, медицина. Добровільне об’єднання громад — для нас інструмент підвищення якості послуг», — зауважив Андрій Петрович. Коли створюється ОТГ, громада стає повноцінним власником школи і дитсадка. Вона бачить, які школи ефективні й треба їх підтримувати, а де треба придбати шкільний автобус і підвозити дітей до школи, в якій є комп’ютерні класи з мультимедійним обладнанням, кабінет англійської мови, робітнича майстерня, спортзал тощо. У таких умовах освіта якісна. Так само і сільські амбулаторії.
Нині багато функцій передано на базовий рівень — громадам. Скажімо, щоб зареєструвати місце проживання, людині вже не треба їхати в райцентр. При ОТГ в області створено шість ЦНАПів, які надають усі послуги — реєстрації земельного паю, нотаріальні тощо. Наприклад, у селі Якушинці за 3 кілометри від Вінниці можна оформити паспорт.
«Громади беруть на себе функції, й логічним кроком стане переглянути карту районів в Україні. Треба буде брати до уваги функції, які здійснюватимуть районні адміністрації. Якщо менша кількість функцій, то і менша кількість районів буде потрібна», — зауважив перший заступник голови облдержадміністрації.