"На Марсі сфотографували величезного «пилового диявола»"

13 лютого 2020

Це явище зафіксувала багатофункціональна автоматична міжпланетна станція Mars Reconnaissance Orbiter.

Пиловим, або піщаним вихором називають рух повітря, що виникає біля поверхні Землі вдень у малохмарну погоду при сильному прогріві земної поверхні сонячними променями. Ці явища зустрічаються як на Землі, так і на Марсі. Також їх називають «пиловими дияволами». Марсіанські вихори можуть бути до 50 разів ширші і до 10 разів вищі у порівнянні із земними.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Космічне агенство ESA опублікувало знімок крижаного Марса

Один із таких вихорів сфотографував ужовтні 2019 року Mars Reconnaissance Orbiter. Знімок був зроблений за допомогою камери з високою роздільною здатністю і науковою візуалізацією High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE).

«Є кілька зображень HiRISE зі слідами, залишеними «пиловими дияволами», але рідко можна зафіксувати якийсь із них у русі», – каже Шерон Вілсон, співробітниця місії Mars Reconnaissance Orbiter.

За оцінками Вілсон, ядро пилового вихору було майже 50 метрів у поперечнику, а довга тінь, яку він відкидав, вказує на те, що шлейф вихору досяг висоти понад 650 метрів. 

Перший піщаний вихор на Марсі був сфотографований у 1970-х роках. Тоді він промчався над посадковим модулем Mars Pathfinder. Після цього марсоходи зафіксували ще кілька «дияволів». Особливо великі вихори можуть становити загрозу для автоматичних марсіанських станцій і марсоходів. Але не завжди: наприклад, в 2005 році такий вихор очистив сонячні панелі марсохода Spirit, після чого його ефективність роботи суттєво збільшилася.

У 2012 році камера HiRISE сфотографувала «пильного диявола» висотою у 20 кілометрів. При цьому, його ширина становила всього 70 метрів.

Орест ГОРЯНСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра»



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua