"Органічна продукція — поза законом?"

Володимир КОЛЮБАКІН
21 грудня 2017

Український ринок органічної продукції має величезний потенціал, але розвиток стримує брак ефективного регулювання галузі. Відповідний закон досі не запрацював, тому жодного вітчизняного виробника не сертифіковано за українським законодавством, а органічна продукція нерідко стає об’єктом фальсифікації. Про це йшлося під час регіонального круглого столу «Органічне виробництво: нові можливості для МСБ та сталого розвитку сільських територій», який відбувся у Луцьку.

Кабінет Міністрів ухвалив лише третину актів, передбачених Законом України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини». Нормативні прогалини на ринку органіки призводять до численних порушень і не дають змоги розвиватись органічному виробництву. Україна входить до 20 країн з найбільшим земельним банком під органічним виробництвом. Натомість площа сертифікованої органічної землі становить понад 410 тисяч гектарів, а це лише 1% загальної площі сільгоспугідь.

Сегмента органічного сільського господарства не відображає державна система статистики. Прогалини законодавства унеможливлюють створення самого органа з оцінки відповідності (сертифікації) у сфері органічного виробництва. Як наслідок, нема реєстру виробників органічної продукції.

Щоправда, в деяких регіонах діють місцеві цільові програми підтримки. Їх ухвалено у Волинській, Житомирській та Чернігівській областях. Але загальнодержавної проблеми вони, певна річ, не розв’язують.

А попит на українську органічну продукцію на зовнішніх ринках зростає. Експорт нашої продукції у 2016 році сягнув 73 мільйонів євро, продемонструвавши зростання на 20 мільйонів євро на рік. Серед основних імпортерів органічної продукції з України — Німеччина, Польща, Велика Британія, Австрія, Італія та Швейцарія. 47% експорту становлять зернові, серед інших вагомих позицій — насіння, олійні культури, молочні продукти та мед. 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua