"Палеобіологи виявили скам’янілість креветки з п’ятьма очима "

6 листопада 2020

Китайські вчені знайшли химерну скам'янілість, що нагадує креветку з п'ятьма очима. Знахідка вважається відсутньою ланкою головоломки для розуміння еволюції членистоногих. Про результати досліджень повідомляє журнал Nature.

Викопний зразок Кілінксії.

Скам'янілість, схожу на креветку з п'ятьма очима, назвали Кілінксія Чжангі (Kylinxia zhangi): Кілінь – у китайській міфології міфічна істота: Чжангі – креветка. Китайські палеобіологи з Нанкінського інституту геології і палеонтології виявили шість скам'янілостей цього раніше невідомого виду креветок недалеко від китайського міста Юйсі в провінції Юньнань.

Анатомічна реконструкція Кілінксії.

Істоти з п’ятьма очима плавали в океанах майже 500 мільйонів років тому, за часів кембрію (почався близько 542 мільйони років тому, тривав приблизно 54 мільйонів років). Крім п'яти очей на тулубі (двох великих спереду і трьох маленьких прямо за ними) палеонтологи виявили передні відростки і зрощений головний щит. Креветки з п’ятьма очима мають рідкісний химерний вигляд, в якому вгадується спорідненість з іншими видами. Звідси і назва Кілінь, якого іноді називають «китайським єдинорогом»: у міфах він має риб'ячу луску, оленячі роги на голові дракона і хвіст лева. У кілінксії тіло як у мегачейри (Megacheira), вимерлого виду членистоногих. П'ять її очей нагадують інший вид – опабінію (Opabinia), а передні хижі відростки як у аномалокарисів (Anomalocaris) – вимерлого виду креветок, хижаків довжиною до двох метрів.

Досі існував еволюційний розрив між цими гігантськими креветками-хижаками і сучасними членистоногими. Виявлена Кілінксія Чжангі може бути саме цим відсутнім фрагментом головоломки. «Наші результати показують, що Kylinxia еволюційно стоїть між аномалокарисами і справжніми членистоногими», – каже співавтор дослідження Чжу Маоянь.

Таким чином, креветка з п’ятьма очима є важливою скам'янілістю в перехідний період, як і передбачає теорія еволюції.

Такі еволюційні реконструкції допомагають вченим краще зрозуміти величезне біорізноманіття членистоногих. За кількістю видів та поширеністю членистоногі вважаються найбільш процвітаючою групою живих організмів, до якої належать комахи, ракоподібні і павукоподібні. До представників цього типу відноситься понад 80% усіх видів тварин на Землі. Їх еволюційний тріумф почався в кембрії, за часів Кілінксії Чжангі. Досі неясно, чому замість п'яти очей залишилися два. Можливо, троє додаткових очей були просто непотрібним баластом.

Орест ГОРЯНСЬКИЙ
для «Урядового кур’єра» 



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua