"Полковника Петра Болбочана увічнили у бронзі"

5 жовтня 2020

Ярослав САДОВИЙ,
«Урядовий кур’єр»

Перший в Україні й світі пам’ятник полковникові Української Народної Республіки Петрові Болбочану (1883-1919) відкрили 4 жовтня в Києві на вулиці Січових Стрільців навпроти кінотеатру «Київська Русь». На п’єдестал історії повернувся у бронзі несправедливо забутий талановитий воєначальник, батько війська УНР, якого через політичні інтриги 101 рік тому за наказам головного отамана Симона Петлюри і за рішенням військово-польового суду розстріляли на станції Балин недалеко від Кам’янця-Подільського. Болбочану тоді виповнилося лише 35 років.

«Петро Болбочан загинув не на полі бою, не від кулі ворога (за голову полковника УНР більшовики давали 50 тисяч золотих карбованців), а від рук своїх через політичні інтриги», – сказав під час урочистостей Антон Дробович, директор Українського інституту національної пам’яті.

Він нагадав, що на цьому місці в радянські часи стояв бюст Станіславу Косіору, організаторові політики геноциду українського народу та масового знищення української інтелігенції.

«Декомунізація триває, тож на цьому місці постають справжні герої України», – зауважив Антон Дробович.

Бронзове погруддя виготовили за три місяці в межах проєкту «Українська історія в камені». За словами керівниці проєкту Оксани Пономарьової, «Українська історія в камені» – про видатних українців, які в різні періоди долучилися до становлення української держави.

«Мета нашого проєкту – створення монументальних скульптур українських історичних постатей різних періодів. Такими скульптурами згодом стануть пам’ятники княгині Ользі в Їзмаїлі й Василеві Сліпаку в Києві», – сказала Оксана Пономарьова.

Увічнення Перта Болбочана стало можливим завдяки пожертвам меценатів, небайдужих українців, а також українців з діаспори – Швейцарії, Польщі, Сполучених Штатів Америки, Росії.

Голова історичного клубу «Холодний Яр» автор ідеї пам’ятника Роман Коваль розповів, що на збирання коштів знадобилося трохи більш як місяць. Люди давали по 200, 1000, були і такі, хто пожертвував 50 000 гривень.

«Петро Болбочан був учасником придушення більшовицького січневого повстання 2018 року. Він вигнав більшовиків з Європейської площі (тоді Царської), штурмом узяв Золотоверхий монастир – це була більшовицька фортеця, звільнив Арсенал, Софію Київську. А ми про це нічого не знаємо. І тепер ця людина, яка захищала Київ, повертається в Україну, в Київ», – каже Роман Коваль, автор біографічних книжок про полковника УНР.

Монумент встановили за сприяння київської міської влади, Київзеленбуду та підтримки національно-патріотичних сил «Правого сектору», «Свободи» і «Національного корпусу».

Пам’ятник Петру Болбочану є подарунком місту Києву від громадськості.

Авторами монументальної скульптури стали Михайло Горловий і Олександр Фурман.

«Я зробив людині пам’ятник разом з Олександром Фурманом, – каже автор скульптури Михайло Горловий, – яка відстоювала нашу Україну і ми живемо в Україні, звичайно не такій, якій він хотів, і я хотів. Але я скажу, якщо б полковник Болбочан став командувачем української армії у той час, то Україна давно б була квітуча держава».

Кількома скупими рядками згадаємо про військову доблесть Петра Болбочана.

У січні 1918 року він сформував Республіканський курінь, згодом цей військовий підрозділ реорганізували у 2-й Запорізький піший курінь. «Запорожці» Петра Болбочана стали одним із найбільш боєздатних з’єднань армії УНР. Болбочанівці відіграли ключову роль у звільненні Києва в лютому 1918-го та під час визволення від більшовиків Лівобережжя та Південно-Східної України. Дивізія під командуванням Петра Болбочана у квітні 1918 року здійснює свій головний подвиг в ім'я України, розбиває на Перекопі війська більшовицької Росії і вривається в Крим, взявши Джанкой, Сімферополь і Бахчисарай.

Це була перша велика перемога армії УНР над більшовиками, під впливом якої командувач Чорноморським флотом Росії адмірал Михайло Саблін 29 квітня 1918 року в 16:00 години віддав наказ: «Флоту підняти український прапор», а Центральній Раді в Києві він телеграфував: «Сього числа Севастопольська фортеця і флот підняли український прапор. Командувати флотом приступив адмірал Саблін».

Далекосяжні плани Петра Болбочана звели «нанівець» німецькі війська, що зайшли в Україну і Росію згідно з «Брестським миром» 1918 року. Спочатку вони просто спостерігали за «авантюрою» українських військ Болбочана, адже взяти добре укріплені редути Перекопу без важкої артилерії було неможливо. Німці чекали на прибуття гармат з Німеччини. Командир 15-ї німецької дивізії генерал фон Кош розраховував на довгу артилерійську дуель, на тривалі обстріли оборони більшовиків важкими снарядами.

Але німці були вражені і спантеличені від блискавичного прориву українських військ через «непрохідне озеро Сиваш» у тил більшовицьких військ, і їх розгрому при одночасній підтримці українських бронепоїздів, що атакували більшовицькі війська «в лоб».

Можливо з часом, у майбутньому, іменем Петра Болбочана назвуть військовий вищий учбовий заклад, бойовий підрозділ, або створять військовий орден, бо заслужив він на такі державні почесті, віддавши своє життя за нежалежність України.



При копіюванні даної статті посилання на джерело обов'язкове: http://www.ukurier.gov.ua